Play / Pause Evi

Play / Pause Evi

Kanada’nın Montreal kentinde bulunan Play/Pause (Oynat / Duraklat) Evi, Jean Verville Architectes tarafından tasarlandı.

3 boyutlu formun sınırlarını aşan, duyusal algıların merkezde olduğu, mimari, teatrallik ve oyunculuğu bir araya getiren mekan Jean Verville ve Tania Paula Garza Rico tarafından tasarlandı. Küratör ve aktör Sophie Cadieux ve Mani Soleymanlou için tasarlanan ev, yaşanabilirliğin yanıltıcı bayağılığını sorgulayan mekânsal oyunlar içeriyor.

Ev, bir yandan iki sanatçının yaratıcı evrenlerini benimserken diğer yandan basitçe iki ebeveyn ve oğullarının gündelik ihtiyaçlarına hitap ediyor. Hem aile ihtiyaçlarını karşılamak hem de konsantrasyon ve yaratıcılığı güçlendiren bir çalışma ortamı yaratmak için işlevler, on “doğal” duraktan oluşan, seri halindeki hacimler ile çözülmüş.

Mevcut yapıya müdahaleyi en aza indirgemek için zeminin merkezi boşaltılmış ve üç kata yayılan dikey bir dolaşım tasarlanmış. Perfore çelik yüzeyler ve duvarlardan oluşan 12 metre yüksekliğindeki hacim, yükseltilmiş platformlar ile özelleşirken bir yandan da görsel bağlantı ve akışkanlık sağlıyor. Dinamikliğiyle hiyerarşiyi ortadan kaldıran, gri tonların baskınlığı ile yekpare bir varlık haline gelen odalar, doğal ışığı zemin kata yayan 2,5 x2,5 metre ölçülerinde bir ışıklık ile örtülmüş.

Metal çerçeveler ve alçak duvarlarla sarılı dolambaçlı mekanlar, farklı farklı perspektifler sunuyor. Metal yüzeyler ve duvarlar tarafından filtrelenen ışık, geometrik çizgiler oluşturuyor ve gölgelerin izdüşümlerini çoğaltıyor; tek renk bir tuval üzerinde oynayan geometrik gölgelerin sürekli dansını sunuyor.

İlk toplantıdan bu son sahneye kadar olağanüstü yaratıcı bir deneyim… O ilk güne dönüp bakarken sürekli kıkırdıyorum!
Mani Soleymanlou

Her an yeni bir şey keşfediyoruz, yeni bir kesim, yeni bir çizgi. Muazzam bir hediye.
Sophie Cadieux

Ama odam nerede?
Oscar

Etiketler

Bir cevap yazın