Pekin Daxing Uluslararası Havalimanı

Pekin Daxing Uluslararası Havalimanı

Zaha Hadid Architects ve ADP Ingeniérie tarafından tasarlanan Pekin’in yeni uluslararası havalimanı Daxing, kentin 46 kilometre güneyindeki Daxing ilçesinde inşa edildi.

Mevcut havalimanındaki trafiğin hafifletmek üzere inşa edilen yeni havalimanı bölgede giderek artan uluslararası ulaşım talebini karşılayan önemli bir merkez olması öngörülüyor.

Önce yılda 45 milyon ve 2025’ten itibaren yılda 72 milyon yolcu taşıması planlanan Daxing Havalimanı ayrıca 100 milyon yolcu ve 4 milyon ton kargo taşıyabilmesine olanak sağlayacak genişleme sahasına da sahip.

700.000 metrekarelik yolcu terminali, Pekin’e doğrudan bağlantılar sağlayacak yüksek hızlı tren hattını da içeren, 80.000 metrekarelik bir kara taşıma merkezine de sahip. Böylesine bir ulaşım merkezi ile havalimanının Tianjin ve Hebei bölgelerinin ekonomik gelişimine de katkı sağlaması planlanıyor.

Geleneksel Çin mimarisinin, bir avlu etrafında birbirine bağlı mekan kurgusunu yansıtan tasarım, yolcuların bir merkez avlu etrafında sıralanmış gelen yolcu, giden yolcu ve transfer alanları arasında  rahatça hareket etmelerine olanak sağlıyor.

Terminalin kubbeli çatısı altında konumlanan altı akışkan strüktür, bir yandan çatıyı taşıyor diğer yandan ise tüm yolcuları merkez avluya, açıklıklardan süzülen doğal ışık ile yönlendiriyor. Doğal ışık terminale ayrıca çatıda yer alan ışıklıklardan da süzülerek, yapı boyunca yönlendirme adına doğal bir örüntü oluşturuyor.

Yapıda yer alan en çok 100 metre uzunluğundaki açıklıklar, terminalin cömert kamusal alanlarını oluşturuyor ve gelecekteki olası alternatif kullanımlar için azami esneklik sağlıyor.

Yapının yoğun ve ışınsal planı, hem azami miktarda uçağın park etmesine hem de kapılar ve binanın merkezi arasında asgari mesafeler oluşmasının sağlayarak hem yolcular hem de işletme için istisnai bir rahatlık arz ediyor. Yapıya hava köprüleri ile eklemlenmiş 79 kapı, aynı anda altı tam dolu A380 uçağını boşaltabilecek bir potansiyele sahip. Tüm yolcu servisleri ve tesislerinin yer aldığı merkezi avludan dışarı uzanan beş adet “uçak iskelesi”, yolcuların servis aracı veya treni kullanmadan, göreli olarak az mesafeler yürümesine olanak sağlayacak şekilde tasarlanmış. Daxing Havalimanı’nı kullanan herhangi bir yolcunun en uzaktaki kapıya olan mesafesi, 8 dakikalık bir yürüyüş olabilecek şekilde optimize edilmiş.

Tüm havalimanında, en az 10MW kapasiteye sahip olan fotovoltaik güç üniteleri yerleştirilmiş. Pekin Daxing’in artık ısı geri kazanımı özelliğine sahip merkezi ısıtma sistemi, 2,5 milyon metrekarelik bir alana yoğuşuk güç sağlayabilen bir ısı pompası tarafından destekleniyor.

Havalimanındaki yağmur suyu toplama ve su arıtma işlemleri, etrafında kurulan, 2,8 milyon kübik metrelik bir su kapasiteye sahip yeni sulak alanlar, göller ve akarsular sistemi ile gerçekleşirken yoğun yağışlı günlerde sel baskınlarını ve sıcak yaz aylarında ise yapının çevredeki mikro-klimada yaratacağı ısı adası etkisini engelliyor.

ZHA ve ADP tasarım ortaklığında, ZHA terminalin bütünsel kurgusu, tasarımı ve mimari dili, ADP ise havalimanının işlevsel tasarımı ve teknik özellikleri konusunda görev almış. Bununla birlikte, Pekin Daxing Uluslararası Havalimanı’nda daha optimize bir tasarım kurgusu için tasarım ortakları ZHA ve ADP, BIAD (Pekin Mimarlık ve Tasarım Enstitüsü) ve CACC (Çin Havalimanları İnşaat Şirketi) ile bir arada çalışmış.

Etkinliğe Kayıt

Online gösterime kayıt olanlara gösterim saati öncesi hatırlatma gönderilip videonun linki paylaşılacaktır.

Etiketler

Bir cevap yazın