PB tec Genel Merkezi

PB tec Genel Merkezi

Maasdijk-Rotterdam otoyolunda önemli bir konumda bulunan, PB tec şirketinin yeni genel merkezi MoederscheimMoonen Architects tarafından tasarlandı.

Yapı, Hollanda’nın Westland bölgesinde, ‘the glass city’ (cam kent) olarak isimlendirilmiş, seralarla dolu bir çevrede bulunuyor. Standart, otoyol kenarı, gri cepheli bir yapıdan kaçınmak isteyen tasarımcılar genel merkezin cephesini, seralarla dolu peyzajın etkileyici görünümünden ilham alarak tasarlamış. Cephede kullanılan çerçeveler ise şirketin farklı departmanlarını ve işlevlerini simgeliyor; yapının giriş, yönetim, spor salonu gibi odak alanlarını tanımlıyor.

Projeye başlamadan önce PB tec şirketinin çalışma metotları ve üretimlerini inceleyen tasarımcılar, ofis ve atölyeler için ideal çalışma ortamlarını tasarlamayı amaçlamış. Tüm departmanların birbirleri ile akışkan bir ilişki kurabilmesi adına, üretim alanı yapının merkezine yerleştirilmiş. Üretim alanının çeperine, dışarıdan içeri üç katmanlı biçimde yerleştirilmiş. Hem üretim alanına bakan cepheleri sağır ancak dışarı bakan cepheleri yerden tavana cam olması tüm iç mekanların yeterli gün ışığı almasını sağlamanın yanı sıra departmanlar arası şeffaf bir ilişki kurulmasına da olanak veriyor.

Etiketler

Bir cevap yazın