Pazar İçindeki Ev

Pazar İçindeki Ev

Sevilla şehrindeki Mercado de Feria’nın içinde yer alan eski bir evin, katman katman soyularak dönüştürülmesi projesi.

Kendi evlerinin mimarı ve aynı zamanda Sol89 mimarlık ofisinin de sahipleri olan çiftin ve evin öyküsü:

Proje acil bir gereklilikten doğdu: belediyenin ilgili bölümü evin yeni sahiplerinin 19. yüzyıldan kalma eve acilen müdahale etmelerini ve birkaç yıl önce teknik ekip tarafından belirlenen patolojilerin tamire alınmasını talep ettiler. Durumun aciliyeti ve bütçenin kısıtlı olması müdahalenin yöntemini belirledi: ev sahipleri inşaata kendileri başlamaya karar verdiler.

Altında ne sakladığını bulmak için duvarları yıktılar, asma tavanı ve kaplamaları söktüler. Körlemesine hareket ettikleri, çıkarmanın eklemekten daha önemli olduğu ve projenin gidip geldiği süreçte, sıvanın ve bölmelerin altında saklanmış gizli evi yavaşça keşfederek ilerlediler. Yol boyunca hasarlı bölümleri sökmeye, farklı bir zamandan kalmış delikleri tamir etmeye ve yüzeyden hacim karşılığında vazgeçmeye karar verdiler. Cadde kotundaki duvarların ve sövenin kötü durumu, bu kat tamamen boşaltıp, pasaj benzeri bir alan yaratmaya itti.

Çift yeniden keşfedilen, yerin tarihini öyküleyen elemanları da, zamanın inşa ettikleri olarak farz ederek korumayı tercih etti. Bir inşacıdan çok arkeolog edasıyla devam ettiler. İki yıl süren yenileme boyunca, ev sahibinin ihtiyaçları da değişti. Projesiz proje bu dönüşümü, son derece esnek bir ortam sağlayarak, tarihe adapte olan ve simültane bir şekilde kendi tarihini yazan açık bir proje ile desteklemeyi araştırdı.

Etiketler

Bir cevap yazın