Payamlı Evi

Payamlı Evi

BAGO Mimarlık tarafından tasarlanan tek ev, İzmir Seferihisar’ın Payamlı köyünde inşa edildi.

Arazi Güneydoğu cephesinde esas yönelimi oluşturan narenciye bahçeleri ile bir dere vasıtası ile ayrılıyor. Sürece başlarken tasarım ekibi şu iki nokta üzerinde durmuş:

  • Tasarım dili ve ihtiyaçlara cevap vermesi açısından modern yapı olması, ancak sadeliği ve seçilecek malzemelerle bölgedeki yaşantıya kolay uyum sağlaması.
  • Evde günlük yaşamın bu bahçeler ve dere ile mümkün olan en yüksek ilişkiyi kurup; geri kalan tüm işlevlerin olabildiğince net ve sade olması.

Sınırlı metrekareyi koridor vb. elemanlarla öldürmemek adına merkeze yerleştirilen yaşam alanı ile, dinlenme bölümü ve genel ıslak hacimler ayrılmış. Giriş holü de yine vistaya paralel yerleştirilip açılan dar açıklıklarla, tek bağlantı holünde de görsel ilişkinin kesilmemesi amaçlanmış.

Gün boyunca kesintisiz bir şekilde iç mekan ve dış mekan bütünleşik yaşantıyı sürdürebilmek adına oluşturulan; iç/dış yaşam omurgası; aynı aks üzerine yerleşen arka avlu; iç mekan yaşam alanı ve ön teras, güneşin gün içindeki durumuna göre tercih edilmiş ancak yine de bahçelerle görsel ilişkinin kopmadan yaşantıyı devam ettirmesini sağlayacak şekilde yerleştirilmiş.

Standart panjur kepenk sistemleri yerine projeye özel olarak üretilen demir sistemler ve kargı birleşimi kepenkler sayesinde, kepenkler kapandığında, tam bir karanlık yerine içeri düşen ışık oyunları ile mekana derinlik katacak bir hareket amaçlanmış.

Etiketler

Bir cevap yazın