Paris’te 4 Yeni Metro Durağı

Paris’te 4 Yeni Metro Durağı

Atelier Zündel Cristea (AZC) tarafından tasarlanan proje, Paris metrosunun 14. hattının kuzeyine bir eklenti yaparak 13. hattın yolcu yoğunluğunu azaltmayı amaçlıyor.

Bunun için 4 yeni istasyon tasarlandı: Pont Cardinet, Porte de Clichy, Saint-Ouen, Mairie de Saint-Ouen. İnşa edilen 4 yeni istasyon birbirlerine 5,8 km’lik tünellerle bağlı. Yeni kurulan yapılarla beraber metro, Clichy-Batignolles’e ve Clichy ve Saint-Ouen-sur-Seine’nin banliyö kesimindeki yaklaşık 96.000 yeni kullanıcıya hizmet veriyor. Eklentinin merkezindeki Porte de Clichy İstasyonu, yeni Paris Adli Mahkeme Binası’nın altında yer alıyor ve 13 numaralı metro hattı ile banliyö hattı arasında bağlantı noktası olarak hizmet veriyor.

Yapısal tasarım, yatay ayaklar ve döşemelerle sabitlenmiş dikey kalıp duvarlardan oluşuyor. Önce duvarlar kalıplara dökülmüş daha sonra toprak 130 m x 22 m’lik alanda 30 metre derinliğinde kazılmış. Aşılması gereken yükseklik dolayısıyla proje merdiven boşlukları etrafında gelişmiş. Nispeten boş ve büyük ana mekanlar, basitlik ve sağlamlık gibi rasyonel ilkelere dayalı olarak organize edilmiş ve tasarlanmış.

Etiketler

Bir cevap yazın