Palaudàries Aktivite Alanı

Palaudàries Aktivite Alanı

Codina Prat Valls I ARQUITECTES Arquitectes Associats S.L.P. tarafından tasarlanan yapı, ahşap strüktürel elemanlarla kuruluyor.

Bina, hemşirelik okulu ve yerel yönetime ait binaların olduğu bir adada, Palaudàries otoyolunun kenarında yer alıyor. 490 metrekare yüz ölçümüne sahip yapı; ana yoldan ulaşılabilen ana salon ve çok amaçlı salonlar ile beraber, kullanıma göre 1, 2 veya 3 odaya bölünebilen çok amaçlı bir mekan barındırıyor. Bu çok amaçlı mekanlar, yapı adasının içine, hemşirelik okulunun kullandığı avluya bakıyor. Ana girişin sağ tarafında, mutfak, depo ve ileride barbekü konulması planlanan ufak bir teras yer alıyor. Yine binanın aynı cephesinde iki ofis alanı, bir berber dükkanı ve tuvaletler konumlanıyor.

Mimari ve mühendislik projelendirme aşamalarında BIM teknolojileri kullanılırken; binanın yönelimi ve yalıtım tercihleriyle maksimum enerji verimliliği sağlanıyor. Kontra lamine ahşap panellerden kurulan yenilikçi strüktür sistemi ile kullanıcıya konfor ve sıcaklık sağlayan ahşap malzeme, hem yapısal olarak hem bitişlerde kullanılıyor. Yapının tamamı, farklı yükseklik ve eğimlerde ahşap panellerle kuruluyor. Aktivite salonlarında yüksek; dolaşım alanları, ofisler ve servis alanlarında alçak tavan tercih ediliyor. Strüktürde ve pencerelerde kullanılan doğal malzemeler ile gölgelikler ve prefabrike yapım sistemlerinde kullanılan geri dönüştürülmüş malzemeler, yapının karbon emisyonunu belirgin bir şekilde azaltıyor.

Etiketler

Bir cevap yazın