Özyeğin Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Binası

Özyeğin Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Binası

BG Architects ve ARK-itecture tarafından tasarlanan Özyeğin Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi, Özyeğin Üniversitesi Çekmeköy Kampüs projesinin son yapısı.

Mimarlık ofisi projeyi şu şekilde anlatıyor:

Özyeğin Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi, 2009 yılından beri üzerinde çalışmakta olduğumuz ÖZÜ Çekmeköy Kampüs projesinin en genç yapısı. Princeton’lı tasarım ortağımız ARK-itecture ile yürüttüğümüz yoğun sürecin ardından uygulaması da tamamlanan fakülte binası, yeni akademik dönem ile birlikte burada yetişecek olan genç tasarımcılar ile buluştu.

Yapı kampüsün ana meydanı ile kurduğu diyagonal bağlantıyı cephe karakterinde ve iç mekanda farklı kot ve işlevler arasında da yakalamayı amaçlıyor. Açık loftlar şeklinde tasarlanan stüdyo ve ortak çalışma alanları, öğrenciler arasındaki görsel teması en üst düzeyde tutarak tamamen transparan bir çağdaş öğrenme ortamı sunuyor ve peyzaj-bina-insan üçgeninde yeni etkileşimlere olanak tanıyor.

ÖZÜ – Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Projesi, özellikle batı cephesi ile farklılaşıyor. Ardında stüdyo alanlarının bulunduğu cephe, bu hacimlerin batı güneşinden korunarak, aynı zamanda kontrollü ışık alma ihtiyacına cevap verecek şekilde biçimlendi. Korten ve bazalt gibi doğal görünümlü ve dokulu malzeme kullanımı aracılığıyla, karşısında konumlandığı orman manzarasıyla uyumlu bir ilişki hedefliyor.

Yenilikçi yaklaşımını iç mekanlarında da sürdüren yapı, bütünüyle bir yaratıcı ifade alanı olarak ele alındı. Giriş lobisinden sirkülasyon alanlarına, tüm ortak hacimlerin sergileme, kritik ve öğrenme işlevleriyle kullanımına izin verecek şekilde kurgulanması fonksiyonel esneklik sunarken, yeni etkileşimlere ve öğrenme alışkanlıklarına olanak tanıyor.

Etiketler

Bir cevap yazın