Outros Bairros Rehabilitasyon Programı

Outros Bairros Rehabilitasyon Programı

Cape Verde’nin liman kenti Mindelo'daki yerel Sanat, Teknoloji ve Kültür Enstitüsü'ndeki bir tasarım girişiminden doğan proje, kentin Alto de Bomba bölgesindeki gündelik yaşamı iyileştirmeye odaklanıyor. Nuno Flores tarafından yürütülen proje, 15. dönem Ağa Han Mimarlık Ödülü (2020-2022) kapsamında kısa listeye seçilen 20 projeden biri.

Katılımcı süreçler ve iş birliğiyle ile üretilen rehabilitasyon projeleri, gayri resmi çabaları meşru bir kentleşme yöntemi olarak kabul eden alternatif politika tanımlıyor. Drenaj, elektrik, su ve atık tahliyesi sistemlerinin iyileştirilmesi ve üç özel kentsel rehabilitasyon planı içeren çok sayıdaki müdahaleden oluşan faaliyetler iki yılı aşkın sürede, 25 mimar ve yaklaşık 60 sakin için iş deneyimi sağlamış ve 171 hane ile 1.500 sakinin kamusal alanını doğrudan etkilemiş.

Projelerin, çoğunlukla çevredeki taş ocaklarında bulunan taş kullanılarak uygulanması sayesinde, mahalleliye şantiye alanında eğitim verilerek projelerin uygulama kapasitesi geliştirilmiş ve bu da sakinlerin kendi mahallelerinde iş yapmalarına ve aidiyet duygularını geliştirmelerine olanak tanımış

Etiketler

Bir cevap yazın