Otopratik Servis ve Satış Binası

SGB Mimarlık, Ankara'da Ostim'de bulunan Otopratik Servis ve Satış Binası projesini anlatıyor:

Ticaret trafiğinin oldukça yoğun olduğu Ankara-Ostim bölgesinde bir parselde çalışmak, o bölgede işleyen hızlı-yüklü ticaretin havasını solumak; beklentilerde ön planda olan ticari kaygıları mimarlık disiplini ile harmanlamak adına yüklü bir sorumluluğu da beraberinde getirdi.

Tasarım çalışmalarımız süslemelerden uzak, kargaşalardan sıyrılmış, olabildiğince sade ve yalın hatlarla planlanmış bir yapı arayışı ile ele alındı. Bölgenin yoğun trafiğine karşı sakin ve net çizgilerle tavır almak istedi yapımız.

Dış cephede düşey çizgiler reddedilip, yatay hatların matematiksel dizilişi ön planda ele alındı. Birbirinin katlarını izleyen sayı dizilerinin uyumu ve dengesini yapının matematiğine taşımak ve doğal getiri olan güçlü-dengeli kurumsal ifadeye ulaşmak adına tasarım çalışmalarımız şekillendi.

Düşey taşıyıcıların kendilerini cam cephe arkasına gizlemeleri sağlanırken, şeffaf ticaretin önemi ve güzelliği yapının şeffaf ifadeleriyle vurgulandı. Bu anlamda ısıcamların her iki katmanına da farklı işlemler uygulattırılarak görsellik ve geçirgenlik adına özgün bir deneme çalışması yapıldı.

Hareketli bir ticaretin yaşanacağı kesin olan yapıda; tüm iç mekanlar da kullanıcılarını dinlendirici ve sakin etkilerle karşılamak adına planlandı. Araç parçalarının yuvarlak veya karışık geometrili mekanik görüntülerinin sergilenmesi ; iç mekanda açık renk tercihleri, kare gibi kesin ifadeli geometri seçimleri ile desteklendi.

Etiketler

Bir cevap yazın