Orange Telekomünikasyon Lyon Yerleşkesi

Orange Telekomünikasyon Lyon Yerleşkesi

Fransa’nın Lyon kentinde yer alan, 1970’lerden kalma Lacassagne telefon santrali, yeni eklenen iki yeni yapı ile birlikte Orange Telekomünikasyon ofisi olarak dönüştürüldü.

Fransız Telekomünikasyon şirketi Orange’ın miras aldığı anıtsal yapı 1972 yılında André Gutton tarafından tasarlanmış. Orange için tasarlanan ve 2.000 kişilik yeni ofis kapasitesi sunacak yerleşke, Hardel Le Bihan Architects ve HGA-Hubert Godet Architects tarafından tasarlandı.

Kampüsün merkezinde bulunan tarihi yapıya eklenen iki ek binadan oluşan yeni kampüsün tasarımında, azami geçirgenlik ve doğal ışığa sahip mekanlar hedeflenmiş. Bir köşe parselde bulunan Lacassagne terminaline eklenen yapılar kuzey ve güneydeki boş parsellere yerleştirilmiş. Üç yapı, önlerinde bulunan bir meydan, tüm yapıları kat eden bir iç sokak, üst katlarda yaya köprüleri ile birbirine bağlanmış.

Toplam 26,000 inşaat alanına sahip yeni binalar ortak çalışma alanları, kantin, toplantı odaları, showroom, konferans salonu, yemekhane, çalışanlar için sağlık merkezi, ofisler, teras bahçeler ve 400 araçlık bir yer altı otoparkı içeriyor.

Hem dışarıdaki ortak alanlarda hem de iç mekanlarda, sağlıklı, aydınlık, havadar mekanlar üretilmesi amaçlanmış. Tüm ofisler 0,9 metre genişliğinde 2,7 metre yüksekliğindeki cam panellerden oluşan cepheye yakın yerleştirilerek gün ışığından azami derecede yararlanılması sağlanmış. Showroom ve yemekhanenin duvarları da benzer biçimde büyük cam modüller ile donatılmış. Hava kalitesini artırmak için düzenli aralıklarla açılabilir camlar uygulanmış. Cephedeki derinlik sayesinde gölge kontrolü sağlanırken, dışarıdan yalıtılmış betonarme iskelet sayesinde sıcaklık dengesi artırılmış.

Orange Campus Lyon (Hardel Le Bihan Architects and HGA-Hubert Godet Architects)

Etiketler

Bir cevap yazın