Opus (ME Dubai Hotel)

Opus (ME Dubai Hotel)

Opus (ME Dubai Hotel), Zaha Hadid'in hem mimari hem de iç mekan tasarımını yaptığı tek otel.

Yeni ME Dubai Oteli’ne ev sahipliği yapan Opus, Dubai Kanalı üzerindeki Business Bay’in yanındaki Burj Khalifa bölgesinde yer alıyor.

2007 yılında Zaha Hadid tarafından yapılan tasarım doluluk ve boşluk, opaklık ve şeffaflık, iç ve dış arasındaki dengeyi arıyor. 2016 yılında vefat eden Hadid’in hem mimari hem de iç mekan tasarımını yaptığı tek otel.

84.300 metrekarelik alanı kapsayan Opus’ta, iki ayrı kule birleşerek küp şeklini alıyor. Küpün, merkezindeki “oyuk” serbest biçimli bir boşluk yaratıyor. Boşluğun her iki yanındaki kuleler, zemin seviyesinden dört kat yüksekliğe çıkan bir atriyum ve ayrıca yerden 71 metre yükseklikte, 38 metre genişliğinde asimetrik, üç katlı bir köprü ile bağlanıyor.

Küpün çift camlı yalıtım cephesinde güneş ışığını azaltmak için bir UV kaplama ve aynalı bir frit deseni bulunuyor. Tüm binanın etrafına uygulanan bu noktalı frit desen, binanın ortogonal şeklinin netliğini vurgularken, aynı zamanda sürekli değişen yansımalar ve şeffaflık arasında değişen ışık oyunları sağlıyor.

Etiketler

Bir cevap yazın