One Thousand Museum

2013 yılında yeniden imar edilen, Miami merkezindeki 120.000 metrekarelik bir alana yayılan Museum Park’ta yer alan 62 katlı konut kulesi Zaha Hadid Mimarlık tarafından tasarlandı.

ZHA’nın yapının cephesinden strüktürüne yayılan akışkan bir tasarım elde etme konusundaki çabasının bir devamı olarak görülebilecek olan One Thousand Museum isimli kule, yanal payandalar ile desteklenen beton bir dış iskelete sahip.

Baştan aşağı tekil bir çerçeve oluşturan bu iskelet yapının zemine yakın katlarında dışa doğru yayılan kolonlar yardımı ile Miami kentinin hayli sert rüzgarlarına karşı gelebilen bir yapı oluşturuyor.

Fiberglas destekli betondan üretilen bu iskelet yapının inşa sırasında, her kat yükselirken kalıp olarak kullanılmış. Düşük bakım maliyeti olan bu iskeletin arkasında, cephenin katı görünümüne tezat oluşturan kristal gibi görünen ikincil bir cephe mevcut.

Dış iskeletin oluşturduğu strüktürel destek sayesinde, iç mekanlarda neredeyse hiç kolon kullanılmamış. Cephenin kıvrımları nedeniyle birbirinden farklı kat planlarına sahip olan yapının alt katlarında teraslar katların köşelerinden sundurma olarak çıkarken üst katlarda bu teraslar iskeletin arkasında kalıyor.

Kulenin üst katlarında su eğlence merkezi, dinlence ve etkinlik alanları mevcut. Yarı açık peyzaj alanları, teraslar ve havuzlar ise lobi ve araç parklarının üstünde konumlandırılmış.

62 katıl kule, 70 yarı kat, 8 tüm kat, 4 dubleks ve 1 adat penthouse dairesinin yanı sıra 260 araçlık otoparktan oluşuyor.

Etiketler

Bir cevap yazın