Öğrenim Kaynakları ve Komünite Merkezi

Brentwood’daki Suffolk County Community College kampüsü içinde yer alan bina, içinde çalışma alanları barındıran bir kütüphane yapısı.

Bina, kampüs içindeki ana yaya yollarının birleştiği noktada yer alıyor. 3’e 3’lük bir grid üzerinde düzenlenen 9 küpten oluşan sade kütle, kütüphanenin programını 2 katta çözüyor. Negatif ve pozitif hacimler arasında bir oyun yaratarak ışığı kütüphanenin içine alan kurguda küplerin bazı kısımları çıkarılıp bazı kısımları genişletiliyor. Binanın merkezindeki ışıklık çatı seviyesinden yükseğe taşınarak bütün kampüsten görünebilen simgesel bir ifadeye kazanıyor. 

Öğrenim Kaynakları Merkezi, çeşitlenen öğrenme ortamları (grup çalışma odaları, seminer odaları, bilgisayar derslikleri, açık ders odaları) sağlayarak takım-bazlı öğrenme, deneyimsel öğrenme ve problem-bazlı öğrenme imkanı sunuyor. Binanın merkezindeki çatı ışıklığının altında bilgisayar alanının, teknoloji ve referans yardım masalarının, okuma alanlarının olduğu Bilgi Merkezi yer alıyor. Akademik Mükemmellik Merkezi, Bilgi Merkezi ile aynı aksta ve Üniversite Yazı Merkezinin yanında yer alıyor. Üniversite Toplantı Odası, Fakülte Kitaplığı, ofisler ve Okuma Odası ile kitapların yer aldığı raf sıraları ikinci katta bulunuyor. 

Binanın cephesinde alüminyum ve cam perde duvarların yanında kampüste kullanılan kırmızı tuğladan yola çıkarak kullanılan, fakat rengi ile ayrışarak öğrenim merkezinin önemini vurgulayan beyaz terra cotta kullanılıyor.

Yapının tasarımı ikon.5 architects’e, mimari proje ise Wiedersum Associates Architects’e ait.

Etiketler

Bir cevap yazın