Odette Şaraphanesi

Odette Şaraphanesi

Signum Architecture'ın Napa Vadisi'ndeki tasarımı Odette Şaraphanesi, toprakla örtülü çatısıyla tepeler arasında kayboluyor.

Odette Şaraphanesi’nin çevresel tasarımı sahiplerinin sürdürülebilir tarım ve şarap üretimine olan bağlılığını ifade ediyor. Üretim binası, halihazırda arazide olan modern ve hafif yapılara organik bir unsur ekliyor.

Vadinin doğu tepelerinde kıvrılan yapının yaşayan çatısı topraktan yükselmiş gibi görünüyor. Binanın ön kısmında bulunan uzunlamasına, dikkat çekici formdaki kayar perfore alüminyum perdeler, şaraphanenin ezme altlığınının bulunduğu kapalı alanı ve açık hava çalışma alanını örtüyor. Perdelerin ardında bulunan 3 nakliye konteynırı rahat ve sofistike bir şarap laboratuvarı ve ofis mekanı olarak hizmet vermek üzere yeniden tasarlanmış.

Proje, Amerikan Mimarlık Ödülleri 2017’de ”En İyi Endüstri Yapıları” kategorisinin kazananı oldu. Enerji verimli tasarım, güneş panelleri sayesinde üretilen yenilenebilir enerji ve yapı elemanlarının özenli kullanımı, projenin LEED Altın sertifikası almasını sağladı.

Etiketler

Bir cevap yazın