NOMA 2.0

NOMA 2.0

Danimarka, Kopenhag’da bulunan 4 kere üst üste dünyanın en iyi restoranı seçilen Noma'nın yeni mekanı için eski bir maden deposu restorana dönüştü. Proje, Bjarke Ingels Group (BIG) tarafından tasarlandı.

Kopenhag Christiania’da iki göl arasında yer alan yeni restoran, bir zamanlar Danimarka Kraliyet Donanması için maden deposu olarak kullanılan binanın olduğu sahaya inşa edilmiştir.

Samimi bir köy bahçesi mutfağı olarak hayal edilen restoran, misafirleri gelecek yıllar için Noma’yı yeniden tanımlayacak yeni bir menü ve felsefeyi deneyimlemeye davet ediyor.

Tasarımın ana fikri farklı işlevleri farklı binalarla bir merkez etrafında toplamak ve bu binalar arasında bağlantılar kurmaktı. Noma 2.0’ın tasarımında farklı fonksiyonlara sahip binaların peyzaj içine yayıldığı ve birbiri ile yakın ilişki içinde bulunduğu İskandinav ‘sæter’ yapılarından yola çıkılmıştır.

Her biri kendi özel ihtiyaçlarına göre tasarlanan ve işlevleri için en uygun en iyi malzemelerden yapılmış toplam 11 alan, restoranın kalbi olan mutfak etrafında yoğun bir şekilde kümelenmiştir.

Kümenin merkezinde, mevcut binadaki hazır mutfak ve bulaşık yıkama alanlarına yakın bir konumda yer alan servis mutfağı yer almaktadır. Bu sayede üçü de yemek servisi sırasında verimli bir şekilde çalışabilir.

Uzatmanın merkezinde yer alan diğer tüm alanlarla iyi görsel ve fiziksel bağlantılar sağlanır, böylece şefler tam bir genel bakışa sahip olurlar ve servis sırasında meydana gelen her şeyi kontrol ederler ve bu da misafirler için kusursuz ve keyifli bir ziyarete neden olur.

Binanın içinde ayrıştırılmış alanları birbirine bağlayan alanlarda, zemindeki rotanın bir yansıması olacak şekilde, tavan cam ile kaplanmıştır. Bu sayede şeflerin ve misafirlerin hava, gün ışığı ve mevsimlerdeki değişiklikleri takip etmelerini sağlanır, doğa ile yakın bir ilişki kurulur.

Konuklar, çevredeki binaların her birinde yürüyüş yapma ve çeşitli İskandinav malzemeleri ve inşaat tekniklerini deneyimleme fırsatına sahip olur. Bu binalar camla çevrili mekanlar bulunur ve bu sayede misafirler ve noma ekibinin doğa ve değişen mevsimlerle sürekli olarak bağlantı kurması sağlanır.

Tarihi 100 m uzunluğundaki tek katlı depo, mutfağı çevreleyen binaların çerçevesini tamamlar. Tasarımın sahibi firma BIG, betonunun ham kabuğunu korumuş, depolama ve teşhir için büyük bir ahşap raf yerleştirmiştir.

Hazırlık mutfağı, fermantasyon laboratuarları, balık tankları, teraryum, karınca çiftliği ve personel için boşaltma alanları da dahil olmak üzere evin tüm fonksiyonları burada bulunmaktadır. Binanın yanında yürüyen konuklar, restoranın ardında sahne arkası aktiviteleri ve deneyleri hakkında sık sık fikir sahibi olabilirler.

Ayrıca dışarıda konumlandırılmış restoranın üç serası; bir bahçe, test mutfağı ve fırın olarak kullanılmaktadır.

NOMA Lab

Etiketler

Bir cevap yazın