New Montreal Batı İstasyonu Giriş Yapısı

Sid Lee Architecture tarafından tasarlanan Montreal'deki yeni tren istasyonu giriş yapısı, Côte-des-Neiges – Notre-Dame-de-Grâce mahallesinin merkezinde yer alıyor.

Yeni istasyon, Exo’nun (Montreal Metropolü Ulaşım Ağı) tüm ulaşım ağını geliştirmeyi ve hizmetleri iyileştirmeyi amaçlayan bir dönüşüm projesinin parçası. İstasyonu mekansal anlamda güncelleyerek Exo’nun yeni güvenlik ve erişilebilirlik hedeflerini karşılamak da hedeflerin arasında yer alıyor. Yapı, ulaşım sisteminin en yoğun hatlarından birinde yer alarak önemli bir merkez noktası rolünü üstleniyor. Bu doğrultuda, yeni pavyon sadece bir erişim noktası olmanın ötesine geçerek topluluk belleğinde bir sembol haline gelmeyi hedefleyen yenilikçi bir yaklaşımı temsil ediyor.

Projenin konumu, küçük ve kullanımı zor bir alan olması nedeniyle birtakım zorluklar oluşturdu. Biyoçeşitliliğiyle beraber mevcut ormanlık alanı koruyup yeraltında bir demiryolu bağlantısı oluşturmak dikkatli ve özenli bir tasarım süreci gerektirdi.

Sid Lee Architecture, çevresini yansıtan ve çağdaş bir toplu taşıma vizyonunu temsil eden bir alan yaratma misyonu edindi. Ortaya çıkan sonuç bu misyonu başarılı bir şekilde yerine getirmenin yanında firmanın mimari kalite, erişilebilirlik ve sürdürülebilirliğe olan bağlılığını da gösteren bir nitelikte.

Başlangıç Noktası Olarak Çatı

Öncelikle tasarımcılar bölgenin yapı tipolojisini dikkatlice incelediler. St. Philip Kilisesi, mevcut tren istasyonu binası ve bölgedeki birçok konut binası gibi çevresel referanslardan ilham aldılar. Sonuç olarak tasarımın başlangıç noktası, bağlamına uyum sağlayan çift yönde eğimli çatı elemanı oldu.

Yerel mimarinin yenilenen ve modernleştirilen hali olan çatı, bir sığınağın basit formuna gönderme yapıyor. Sade ve zarif ifadesiyle, tanıdıklık ve güven hisleri uyandırıyor. Yapı, doğal ışığı maksimize etmek için dikkatlice katlanmış ve ardından yarılmış bir kağıt parçası gibi tasarlanmış, bu da yapıya zamansız bir çekicilik kazandırıyor.

Mevcut tren istasyonunun tuğla işçiliğine olan saygısını göstermek amacıyla Sid Lee Architecture, binaya karakter katan ve bu saygıyı vurgulayan kırmızımsı tonlarda bir çinko kaplama tercih etti.

Etiketler

Bir yanıt yazın