Naz City Hotel Taksim

Naz City Hotel Taksim

Metex Design Group projeyi anlatıyor:

Naz City Hotel, Dolapdere’den Taksim’e giden ana hat üzerinde yer alıyor. Bu bölgede başka oteller ile beraber Bilgi Üniversitesi Kampüsü ve inşaatı 2016 yılında tamamlanması hedeflenen Koç Çağdaş Sanat Müzesi de buranın değişen yüzü olarak Naz City Hotel ile beraber yerini alacaktır.

Turizm, iş ve sanatın buluşma noktası olma yolunda hızla gelişen bu alanda, otelin mimarisini çevresi ile ilişkilendirmek üzerine çalışıldı. Dolapdere, İstanbul’un gelişen noktalarından biri haline geldiğinden, içinde bulunduğu çevrede bir farklılık yaratılması istendi. Ancak, bu farklılık yaratılırken Dolapdere’yi oluşturan öğelerden uzaklaşmadan, bunlarla karşıtlık yaratılmadan yapılmaya çalışıldı. Genel yapılaşmanın çeşitliliğini, çarpıklığını ve tesadüfi özellikleri, bütünleyici, çağdaş şekilde yorumlandı. Cephede, aynı ebatta, kendi içinde yan yüzeyleri ile farklılaşan çinko kaplama elemanları kullanıldı. Her odanın cephe elemanı olarak bu yan yüzeyleri farklılaşan, dış sınırları aynı kalan öğe kullanıldı. Bu cephe hareketinin iç mekana yansıması da, cephe elemanının şekline göre odada koltuk mu, yoksa sedir mi kullanılacağı kararına bağlandı. Güneşin farklı saatlerde gelen açısının değişmesinin bu çinko yüzeylerde oluşturduğu farklı yansımalar ile cephede istenen hareketin artması sağlandı.

İç mimaride de en çok mermer, ahşap ve metal gibi doğal malzeme seçimleri yapıldı. Bu malzemelerin kullanım oranları, aynı anda hem şık ve çağdaş bir parlaklık, hem de doğanın bir parçası olmanın verdiği rahatlık hislerini bir arada oluşturabilmek için dengelendi. Çeşitlilik, çarpıklık ve tesadüfi olma hali, planlamada ve malzemelerin doku ve deseninde oluşturuldu. Otel içinde yaratmak istenen hissi oluşturmak için malzemelerin sınırları teknolojinin verdiği olanaklarla birleştirildi.

Otelde, 70 adet Executive Oda, 1 adet Engelli Odası, 1 adet Executive Senior Suite, 3 adet Junior Suite, 4 adet Deluxe Suite olarak toplam 79 oda yer almaktadır. Oda ebatları 30 m2 ile 53 m2 arasında değişmektedir.

Etiketler

Bir cevap yazın