Naturkraft

Naturkraft

Yılda 280.000 ziyaretçi çekmesi planlanan, 300 milyon Danimarka Kronuna mal olan NATURKRAFT projesi SLA, Thøgersen&Stouby ve Hune&Elkjær ofisleri tarafından tasarlandı.

12 Haziran’da Danimarka Veliaht Prensesi Mary tarafından açılan proje, 50 hektar alana yayılan, “keşifhane” (exploratorium) ve “doğa sahnesi” (nature arena) şeklinde adlandırılan iki bölgeden oluşuyor. Danimarka’nın Ringkøbing kentinde yer alan proje, doğanın insanlar için öneminin yanı sıra insan ile doğa arasındaki müşterek ilişkinin de deneyimlenebildiği bir çeşit müze.

Danimarka’nın Jutland bölgesinden alınan 17 kilometre uzunluğundaki bir kesitin sergilendiği Naturkraft’ın merkezindeki “doğa sahnesi”, toplam 5 hektarlık bir alana yayılıyor. Tasarımcılar bu kesiti kullanarak Kumul, Heathland, Bataklık ve Karbon Ormanı gibi isimlendirilen 8 farklı doğa parçasını, insan yapımı yeni bir ekosistemde tekrar üretmişler.

Doğa-temelli bir kent/toplum modelini desteklemek amacıyla üretilen projede deneyim ve mimarinin bir bütün oluşturduğu üç temel yapı mevcut: 50 hektarlık arazinin içinde yer alan, 600 metre uzunluğunda çember biçimli duvar; bu duvarın içinde kalan, yerel biyotoplar ve yerleştirmeler içeren peyzaj; 5.500 metrekare alan sahip, doğanın gücünü anlatan ana bina. Her üç alan, gözlem, katılım ve anlatıma odaklanan; deneyime dair eğitici ögeler içeriyor.

Naturkraft projesi hem peyzaj ile bütünleşik hem de tamamen düzlük olan çevrenin içinde anıtsal bir görünüme sahip olacak şekilde tasarlanmış. 12 metre yüksekliğindeki duvardan Ringkøbing fiyordunun manzarası izlenebiliyor, batı rüzgarının gücü deneyimlenebiliyor ve duvarın çevresini saran peyzaj gözlemlenebiliyor.

Duvarın en tepe noktasında 5.500 metrekare alana sahip transparan bir yapı mevcut. Yapının strüktürü ETFE ile üretilmiş. Bu sayede ziyaretçilerin iç mekanda, kendilerini yağmur ve rüzgardan koruyan ama aynı zamanda dış çevrenin ısı, ses ve ışığını deneyimlemelerini sağlayan, çadırımsı bir yapıda olduklarını hissetmesi amaçlanmış.

Projenin 300 milyon kronluk bütçesi özel vakıflar, şirketler ve Ringkøbing-Skjern Belediyesi tarafından karşılanmış.

Etiketler

Bir cevap yazın