“Museum of Petram” Taş-Heykel Müzesi

2020-21 Güz yarıyılı, Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi, Mimarlık ve Tasarım Fakültesi, Mimarlık Bölümü'nde, Doç. Dr. Emine Köseoğlu tarafından koordine edilen ve yürütülen MIM19201E Architectural Design 1 stüdyosunda Neslihan G. Kurt tarafından tasarlanan "Museum of Petram" Taş-Heykel Müzesi Projesi.

Yapı iki farklı formdaki kütlenin bir araya gelmesiyle oluşmakta. Ortasındaki iç bahçesi kapalı sergi alanı ve workshoplar için hem ekstra ışık hem de sergi ve oturma alanı için mekan sağlamakta. Yapının parselin sağ kısmında konumlanması ve caddenin bostana bakan sakin kısmına yakın olmasıyla bir müze için gerekli ışık ve sessizliği çözmek amaçlandı. Parselin batısında kalan dış bahçeye direkt olarak ön girişten, kafeteryadan veya yapının batısını birbirine bağlayan yarı açık geçitten ulaşmak mümkün.

Üst kata iç bahçeden balkona ve girişe yakın konumlanmış kapalı merdivenden ulaşmak mümkün. Formu dolayısıyla dolaşımı kolaylaştırmak adına yapının 1.katında iç bahçe üzerinden kafeterya terasına giden kapalı bir köprü bulunmakta. Yapının tasarımı silindirik dış kolonlarla ve ince şerit pencerelerle desteklenmekle birlikte, taş heykel ruhunu yansıtması adına cephelerinde dokulu beton kullanıldı ve ahşap ile desteklenerek doğa ve yeşil doku ile bir bütün haline getirmek amaçlandı.

Etiketler

Bir cevap yazın