Mozaik Sanat Merkezi

Mozaik Sanat Merkezi

2020-21 Güz yarıyılı, Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi, Mimarlık ve Tasarım Fakültesi, Mimarlık Bölümü'nde, Doç. Dr. Emine Köseoğlu tarafından koordine edilen ve Dr. Öğr. Üyesi Ruba Kasmo tarafından yürütülen MIM19201E Architectural Design I stüdyosunda Kübra Selvi tarafından tasarlanan Mozaik Sanat Merkezi Projesi

Çengelköy’de tasarlanan Mozaik Sanat Merkezi, ziyaretçilerine önce tarihi mozaik sanat sergisini gezmeyi, ardından ziyaretçilerin orada gördüğü mozaikleri kendi yorumlamalarıyla atölyelerde yeniden tasarlamalarını ve isterlerse o tasarlanan mozaikleri satabilmelerini amaçlamaktadır. Böylece insanlara mozaiği öğretip öğrendikleri mozaiği yaratıcı bir şekilde işleyebilecekleri bir mekân sunmaktadır.

Mozaik Sanat Merkezi üç ana bölüm ve bu üç ana bölümü birbirine bağlayan bir bölümden oluşmaktadır.  Güzeltepe Caddesi’nden ana girişi yer almaktadır. Yapının planında, girişten lobiye açılıp üç tarafından da yeşil alana bağlanan geçişler bulunmaktadır. Bununla hem arazinin etkili bir şekilde kullanılması, hem de ziyaretçilere huzurlu bir mekân sunulması amaçlanmıştır. Zemin kat planında sergi alanları, konferans salonu, mağaza, çocuklar ve yetişkinler için atölyeler ve kafe; birinci kat planında ise yönetim için mekânlar yer almaktadır.

Çevreyle ilişkilendirmek adına, çatısı tek bir örtü yerine parçalı örtülerle tasarlanmıştır. Cephe tasarımında ise açıklıklar giydirme cephe sistemiyle çözülmüştür ve üçgen sistemi sayesinde, ışık etkisiyle mekân içerisinde mozaik efektinin yakalanması amaçlanmıştır.

Etiketler

Bir cevap yazın