Montverde Şarap Oteli

Montverde Şarap Oteli

Portekizli mimarlık ofisi FCC Arquitectura ve iç mekan tasarımcısı Paulo Lobo eski bir şarap tesisini yenileyip genişleterek yörenin kültürünü tanımak ve şaraplarını tatmak isteyenler için otel haline getiriyorlar.

Tasarımcıları projeyi anlatıyor:

Proje yerel bir otel inşa ederek Quinta da Lixa’nın şarap üretmek için kullandığı mekânı şarap turizmine adapte etmeyi amaçlıyor.

Projenin temel işlevi alanı turistik bir öge ekleyerek daha rafine bir hale getirmek; bunu yaparken de eklenen binaların çevrenin bir parçası olabildiğinden emin olmak.

İstenilen, ziyaretçileri Quinta da Lixa’nın şarap üretim kültürüne ve peyzajına dâhil ederken üzüm bağını işletmenin odak noktası haline getirmek.

Alana yeni eklenecek işlevler kapsamında 30 odalık bir konaklama birimi, yemek servisi, şarap turları, SPA, açık ve kapalı havuzlar, şarap tadımı, etkinlikler ve konferanslar olacak.

Hâlihazırda var olan yapı stokunun bütün bu programlar için yeterli olmaması alanın yeniden inşası ve genişletilmesi kararının alınmasına yol açtı. Yeniden inşa ve genişletme çalışmalarında eski binaların ve alt yapının bazı kilit özelliklerinden ilham alındı.

Ana binalar dışındaki bütün binalar yerel karaktere sahiptiler; fakat harap durumdaydılar. Alanın biçimsel ve işlevsel olarak yeniden düzenlenmesi aşamasında mimarlık ve kültür mirasına ve doğasına önem verildi. Çağdaş mimarlıkla yerel mimari diyaloğa sokulurken bütün bir altyapının kendi tanımını hala koruyabiliyor olmasına dikkat edildi. Sadece lüks konaklama ve yeme içme imkanı sunmak dışında her elamanın ahenkli bir bütünün parçası olduğu bir kurgu önerildi.

Etiketler

Bir cevap yazın