Monolog Art Museum

Monolog Art Museum

Wutopia Lab, Beidaihe'deki SEATOPIA'nın yeşil parkında, dünyevi dikkat dağıtıcılardan özgür olmak isteyen sonsuz bir azınlığa adanmış bir müze tasarlandı. Monolog Art Museum, Temmuz 2022'de tamamlandı ve halka açıldı.

Monolog

Kraliçe Dido, bir inek derisini ince şeritler halinde keserek ve bir toprak parçasını daire içine alarak büyük Kartaca’yı yaratmıştı. Tasarım, Weilan Sahili kampüsü’ndeki üç konut kümesinin kesiştiği açık yeşil alanda, 1.300 metrekarelik binanın duvarlar, koridorlar ve belirsiz boşluklarla birleştirilmiş farklı bütünlere bölünmesi ve üçgen şeklinde 3.600 metrekarelik bir mekan olan Monolog Art Museum’a ayrılmasıyla oluşturulmuş.

Daha da Büyüleyici

A

Tasarımcı, Monolog Art Museum’u yavaşça açılan bir el olarak ifade ediyor. Işığın köşelerden kırıldığı küçük giriş tiyatrosundan başlayarak sanat galerisine giren sessiz su avlusu, renkli yoga odasından parlak sanat galerisine (sergi ve resim odaları) geçerek, değişen ışıklarla açık koridor boyunca yavaş yavaş kendini gösteriyor. Sonra ışık kayboluyor, yol daralıyor ve neredeyse duvarın arkasına gizlenmiş çay salonu gözden kayboluyor. Sonunda bir dans stüdyosu var. Binadan çıktığınızda, çiçekli duvar boyunca devam ediyor ve gölgeler eşliğinde suda yürüyorsunuz. Su merkezden akıyor ve binayı denize doğru daldırıyor. Küçük tiyatroya tekrar rastladığınızda, su kenarında fısıldayan ve esintiyle başlarını sallayan altı ağaç görüyorsunuz. Sesler ve düşünceler dahil tüm manzara yavaş yavaş tablolara dönüşüyor.

B

Monolog Art Museum, çok işlevli bir mekan. Farklı insanların aynı anda farklı mekanlarda olmasına izin veriyor, ancak sanatsal bir şekilde yalnız olunabiliyor. Plan karmaşık, düzensiz ve yapısal tasarım depreme dayanıklı değil. Ancak müze bölündüğünde, sanat galerisi, dikdörtgen dans stüdyosu, dairesel yoga stüdyosu ve oval tiyatro hariç hepsi simetrik ve düzenli ve mükemmel sismik performansa sahip hale gelmiş. Bu bağlamda, Lao Hu (yapı mühendisi), onları dört bağımsız yapısal birime bölmek için üç sismik bağlantı kurmuş. Ekstra uzun yapının genişlemesi ve deformasyonu serbest bırakılmış, ısı stresi azaltılmış ve sıcaklık değişikliklerinden kaynaklanan yapısal çatlaklar önlenmiş. Tasarımcı, sismik derzleri kabul etmek zorunda kaldığından dolayı, sürekli gözükmesi kaygısıyla düğümlerin çatı, cephe ve iç mekanda varlıklarını iptal etmek için dikkatlice tasarladığını söylüyor.

Hala Yolda

A

Küçük tiyatro, Monolog Art Museum’un fuayesi. Zemin kısmı, zemin oranı hesaplamalarında azaltmak için esnek bir alan olarak tasarlanmış. Aynı zamanda seyircinin dikkatini performans üzerinde tutmak ve merkezi su sahnesini dramatize etmemek için küçük tiyatro kapalı bir mekan olarak planlanmış. Gün ışığının veya ay ışığının şelale gibi akmasını sağlamak için sahne arkasının üzerine kavisli bir ışıklık eklenmiş.

B

Ana çelik yapıdan ayrılan küçük tiyatro, havuz üzerinde duran elips şeklinde bir kolon olan betonarme duvar panel yapısının sürekli kapanmasıyla şekilleniyor. Dışarısı sessizken içerisi gürültülü.

Etiketler

Bir yanıt yazın