Miroslav Kubík Galerisi

Miroslav Kubík Galerisi

Çekya'da Litomyšl kasabasında bulunan Miroslav Kubík Galerisi, mimar ve sanatçı Michal Motyčka tarafından tasarlandı.

Tasarımcılar, Miroslav Kubík galerisine ev sahipliği yapacak mekânı, heykel, fotoğraf, mekânsal enstalasyonlar, video enstalasyonları ve resimlerden oluşan tüm sergi düzenleriyle bir bütün olarak ele alarak, ziyaretçilerle karşılaşma ve diyalog aracına dönüşen mütevazı bir sergi alanı ortaya çıkarmış.

Galeri, meydandan bahçeye uzanan bir ekseni takip eden basit bir plana sahip. Tüm birimler bu eksene dayalı olarak gelişiyor. Plan, belli noktalarda sıkışıp belli alanlarda baskınlaşarak mekanlar arasındaki doğal bölünmeyi sağlıyor. Ziyaretçiler, bir baskın alandan diğerine geçmeden önce nefes alma şansı buluyor.

Tasarım sürecinde sergilenen işlere olan saygı temel prensip olarak ele alınırken şu unsurlar ön planda tutulmuş: ışık, manzara ve beyaz bir duvar. Bahçeye açılan bir pencere ile ışık ve doğal çevrenin iç içe geçmesi sağlanmış. Tavan penceresi ile mekâna eşit dağılan doğal ışık ve tekil spotlarla aydınlanan sade ve geniş salon, bireysel unsurların tam ve net biçimde deneyimlenebilmesine olanak veriyor. Bu muntazam arka plan sayesinde ziyaretçinin gözü karmaşık ve nice mimari detaylardan ziyade sergilenen eserlere odaklanabiliyor.

Galeri alanı, ziyaretçileri görmeye, gözlemlemeye, düşünmeye ve deneyimlemeye teşvik etmeyi amaçlıyor.

Etiketler

Bir cevap yazın