Mirai Kemerler Evi

Mirai Kemerler Evi

Sanjay Puri Architects tarafından tasarlanan ev, Bhilwara Hindistan’da yer alıyor. 622 m²'lik arsa üzerinde tasarlanan Mirai, Hindistan Racastan'ın sıcak çöl iklimine yanıt olarak tasarlanan bir konut projesi.

Lokasyona bağlı olarak, güney ve doğu tarafları minimum açık alana sahip ve bu taraflarda gelecekte geliştirilmesi planlanan bitişik villalar bulunuyor. Kuzey ve batı tarafları bir yol kavşağının önünde ve bahçe alanları ile mevcut ağaçlar dahil olmak üzere daha fazla açık alana sahip.

3 kuşak bir arada yaşayan bir aile için tasarlanan ev, 4 yatak odası, 2 oturma odası, spor salonu ve çalışma odası ile 3 kattan oluşuyor.

İçerideki yükseklikler, tek hacimli yatak odaları, çift hacimli yemek alanı ve kot farkına sahip bir yaşam alanı da dahil olmak üzere evin her bölümünde ilginç bir hacim oyunu ile değişiyor.
Eğrisel noktalı bir örtü, evi çevreliyor ve bahçeye bakan taraflarda daha derin girintiler ile çevre boyunca yarı açık ara alanlar yaratıyor. Bu örtü, ısı kazanımını önemli ölçüde azaltırken, evin çevresinde her odaya korunaklı açık alanlar sağlıyor. Bulunduğu yerin sıcağa yatkın iklimine tepki olarak ısı kazanımını azaltmak için tasarlanan bu örtü, yılın 8 ayı boyunca sıcaklıkların 40°C’yi aştığı sıcak yaz aylarında tüm evi serin tutuyor.

Bu heykelsi ev, çevresi, iklimi ve sahibinin ihtiyaçlarına göre bağlamsaldır ve her kotta hacim ilginç bir açık, kapalı ve yarı kapalı alanlar oyunuyla sonuçlanıyor. Tasarım, evin her bölümünde azaltılmış ısı kazancı ve dolaylı doğal ışık ile enerji verimli alanlar yaratıyor.

Yerel zanaatkarlar ve yakın çevreden sözleşmeli işçilerle iş birliği içinde, yerel kaynaklı tuğlalar, kumtaşı ve kireç sıva kullanılarak inşa edilen ev; su geri dönüşümü, yağmur suyu hasadı ve enerji üretimi için güneş panellerini içeriyor. Ev sürdürülebilir bir şekilde inşa edildi ve iklime duyarlı.

Etiketler

Bir cevap yazın