Minhang Kıyı Yenileme Projesi

Minhang Kıyı Yenileme Projesi

Çin’in Şangay şehrinin Minhang bölgesindeki kapsamlı kamusal alan yenileme projesinin ilk aşaması olan kıyı alanı yenileme projesi SPARK Architects tarafından tasarlandı.

Minhang bölgesi 2 yıl öncesine kadar, yıllarca süren değişimin ve ihmalin kanıtı olan sanayi ve kullanılmayan altyapı tesislerine, döküntü yollara sahip düşük kalitede endüstriyel depolara ev sahipliği yapan yıpranmış bir nehir kıyısıydı. İddialı bir kentsel yenilenme projesinin parçası olan Minhang Riverfront, SPARK Architects tasarımı kentsel bir park ile ticari, teknoloji ve kurumsal kullanımların canlı bir karışımını sunuyor.

Yaya bağlantılarını kolaylaştırarak daha sürdürülebilir bir kentsel hayatı teşvik eden, yer duygusu yaratan, 750 metre uzunluğundaki rekreasyon alanı, etrafındaki kentsel gelişimi iyileştiren bir açık alan donatısı görevini üstleniyor.

Tasarım, birçok etkileyici forma sahip bir tek hücreli algler familyası olan diyatomelerden ilham alıyor; suyu doğal yollarla temizleyen bu canlıları iki ve üç boyutlu nesnelere soyutlayarak tekrar eden bir motife dönüştürüyor.

Kıyı tasarımı, yeşil hat ile birlikte ilerleyen yürüyüş, koşu ve bisiklet yolları ile konut, eğitim ve iş topluluklarını birbirine bağlayan 3 adet yaya köprüsünü barındırıyor. Peyzaj, dört farklı bölge olarak ele alınıyor ve manzara iyileştirilerek nehrin erişilebilirliği arttırılıyor. Lineer bölgeler, soyutlanmış bir nehir kıyısı biçimini alıyor ve çim alanlar, kafeler, bir spor parkı ve etkinlik meydanıyla yenilikçi faaliyet alanları yaratıyor.

SPARK Architects ortaklarından Stephen Pimbley’a göre Minhang’da gerçekleştirilen proje, kentsel açık alanların yenilenme ve sosyal sürdürülebilirlik için önemli bir faktör olabileceğine dair önemli bir örnek teşkil ediyor. Geleceğin sakinlerinin yaşam kalitesi için yerel bir ölçüt oluşturuyor.

SPARK Architects’in bir diğer ortağı Lim Wenhui ise, proje sürecinde ekibin hedefinin, nehir kıyısına yeni bir hayat getirilmesi ile sakinleri, öğrencileri, ziyaretçileri ve iş insanlarını unutulmuş nehir kıyısını keşfetmeye ve yeniden doğuşunu kutlamaya davet eden güvenli ve çekici bir ortam sağlamak olduğunu dile getiriyor.

Etiketler

Bir cevap yazın