micro-Loft Yarasa

micro-Loft Yarasa

Cihangir’de koruma bölgesi sınırları içinde yer alan ve taban alanı brüt 46 m2 olan oldukça küçük bir parselde tasarlanmış olan bu konut yapısı, 2 adet tek gözlü bağımsız birimden, bodrum ve çatı dublekslerinden oluşur.

Mimarları projeyi anlatıyor:

Cihangir’de koruma bölgesi sınırları içinde yer alan ve taban alanı brüt 46 m2 olan oldukça küçük bir parselde tasarlanmış olan bu konut yapısı, 2 adet tek gözlü bağımsız birimden, bodrum ve çatı dublekslerinden oluşur. Parselin ön cephesi oldukça dar olan sokak üzerinde mahremiyeti sağlamak için metal delikli katlanır kepenkler ile karakterize edilmiştir. Arkaya bakan cephenin hakim elemanı dikey kullanılan yarım cam tuğlalardan doğal ışık alan merdivenevidir.

Mekanlar küçüklüklerinin zaman içinde oluşturabileceği handikapları bertaraf etmek için çoğu yerde esnek kullanımlı olarak planlanmıştır. Bodrum ve zemin katın birleştirilmesiyle elde edilen dairenin en önemli öğesi arka taraftaki artık alandan oluşturulan ve yaşam alanının devamı olarak değerlendirilen bir ‘patio’ dur.

Etiketler

Bir cevap yazın