Mi Casita Okul Öncesi Eğitim ve Kültür Merkezi

Mi Casita Okul Öncesi Eğitim ve Kültür Merkezi

BAAO Architects ve 4|Mativ Design Studio tarafından tasarlanan okul öncesi eğitim ve kültür merkezi projesi Brooklyn New York’ta, yeni bir karma kullanım gayrimenkul geliştirme projesinin içinde yer alıyor.

4,56 m tavan yüksekliği olan, zemin katta geniş bir alanda yer alacak 3 derslik ve alt katta ek ebeveynler için ortak çalışma ofisinden oluşan tasarım, mekanın merkezinde yer alan, toplanma alanı olarak da kullanılabilen L biçimli bir lavabonun etrafında şekillendirilmiş. Okulda davetli sanatçıların da mekanı istediği gibi şekillendirebilmesi için odalar duvarlar yerine mobilyalar ile birbirinden ayrılmış.

“Evden uzakta da olsa bir ev” olma fikri ve Brooklyn’in çok kültürlü demografik yapısından etkilenen tasarımcılar bu temalara uygun grafik tasarımlar uygulamış. Mezaninin üstünde yer alan büyük ev biçimli vitrinde mevsimlere ve müfredata göre değişen sergiler planlanmış. Duvarlar yer alan ev biçimli delikler, çocuk ölçülerinde geçitler veya okuma nişleri olmak üzere açılmış. Mekanın merkezinde bulunan lavaboda mavi mozaik kent siluetini temsilen yerleştirilmiş.

Tavan ve ışık kürelerinde kullanılan turkuaz renk ile aydınlık bir gökyüzünün altında olma hissi yaratılmak istenmiş. Duvarlardaki nişlerde kullanılan çarpıcı turuncu renk bu alanlara ilgi çekmek üzere seçilmiş. Yine turuncu çizgili merdivenler, alt katta yer alan ortak çalışma mekanına yönlendiriyor.

Etiketler

Bir cevap yazın