Meteor Sinema

Meteor Sinema

One Plus Partnership'in Çin'de tasarladığı sinema salonu meteor yağmuru fikri üzerinden şekilleniyor.

Film yapımı uzun ve talepkar bir süreç. Sonuç ürün izleyicinin karşısına çıkmadan önce hikayenin resimli taslağından başlayarak, oyuncu seçimi, filmin çekimi ve kurgusuyla devam eden bir dizi farklı işlemden geçiyor. Sürece pek çok sayıda insan dahil oluyor ve filmin tamamlanması yıllar sürüyor. Film yapanların bu çabaları bir yana, izleyiciler sinemada konforlu bir şekilde oturup tamamlanması bir kaç yıl süren filmi bir kaç saat içinde tüketebiliyorlar.

Bu projede tasarımcılar film yapımcılarının sıkı çalışmalarına olan saygılarını göstermek istiyor ve meteor yağmuru fikrini üretiyorlar. Meteor yağmuru, meteor sayısında çizgisel eleman veya gece göğü delip geçerek kayan yıldızlar… Meteor, harikulade bir astrolojik fenomen fakat bir göz kırpması kadar sürüyor. Tasarımcılar, meteor yağmurunun bir anını dondurmayı, izleyicilerin bu kritik anın muhteşem görüntüsünü kucaklamasını istediler.

Giriş lobisinde uzun dikdörtgen küboid şekilli dekorasyon elemanları tavandan uzanıyorlar. Alüminyumdan elemanlar iki farklı ahşap malzemeyle kaplanmış. Dekorasyon gece gökyüzündeki meteor yağmurunun hareketini taklit ediyor. Dikdörtgen Küboitler, üç boyutlu canlı atmosferi güçlendirmek için iki farklı noktaya yöneliyorlar. Tasarımcıların, istedikleri genel etkiyi yakalayabimek için, bilgisayar ortamında parçaları modelleyip her bir parçanın doğru açıda yerleştiğinden emin olmaları gerekiyor.

Kullanıcılar koridora ulaştıklarında, meteor yağmuru taştan yapılmış düz dikdörtgen şekillere dönüşüyor. Burada tasarımcılar meteor yağmurunun olası başka bir biçimini sergilemek için yeni bir form kullanıyorlar. Düz dikdörtgen şekiller zeminden yansıyarak meteor yağmurunun hareketini daha dinamik bir şekilde ifade ediyor.

Konsept oditoryumun içinde de devam ediyor. Farklı renklerde yatay dikdörtgen şekiller; gökyüzündeki bir noktadan saçılan kuyruklu yıldızlar gibi görünüyorlar. Farklı bir oditoryum tasarımında ise farklı renklerde ve boyutlarda diyagonal dikdörtgen şekiller etrafı sarıyor. Oturma elemanlarının yerine konulan yataklar kullanıcıların geri yaslanıp “meteor yağmuru”nu izlemelerini sağlıyor.

Etiketler

Bir cevap yazın