Melini İtalyan Restoranı

İstanbul Ticaret Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi öğrencisi Çağla Çalışkan tarafından 2018 yılında, İç Mimarlık IV. Projesi kapsamında tasarlanmış olan restoran projesi, ismini şarap üretimi yapan Melini Ailesi'nden almıştır.

İtalya’nın Montepulciano köyünden ilham alan Melini Restoranı, İstanbul, Hilltown AVM’de pizza ve şarap ile müşterilerini buluşturmaktadır. Geleneksel ve doğal yöntemlerle üretilen gıdaların satışa sunulduğu Melini, adını yüzyıllardır şarap üretimi yapan İtalyan bir aileden almaktadır.

Mekanın alt yapısında bulunan pizza ve şarap konsepti mekansal algı bakımından sıcaklık ve samimiyet hissiyatını esas almaktadır. Mekanın bu sıcaklık algısını ve davetkar görünüşünü sürdürebilmesi malzeme, doku ve renk seçimlerini etkileyen bir kriter olmuştur.

Hilltown AVM’nin cadde katında, 400 m² ‘lik bir alanda konumlanan proje alanı, açık  ve kapalı olmak üzere iki ayrı alandan oluşmaktadır. Proje alanının dış mekanı, ilham aldığı Montepulciano Köyü’nün kaldırım taşları ile kaplanmıştır. Dış mekanda tasarlanan hafif bir strüktürden oluşan üst örtü ile alan Hilltown AVM’nin diğer ortak hacimlerinden geçirgen bir biçimde ayrılmıştır. Yine bu üst örtü altında mekanı tanımlayabilmek adına ikincil bir örtü tasarlanmıştır. Bu aks üzerinde müşterinin ürünle olan ilişkisini kesmemek adına bitkilerle oluşturulan bir sirkülasyon hattı düzenlenmiştir.

Mekanın giriş aksında yüksek bar masaları ile kurgulanan bir oturma bölümü bulunmaktadır. Bu masalar ahşap malzemenin sıcaklığıyla insanları kendine doğru çekmektedir. Mekanın sol tarafında ise modern ve geleneksel tasarımda kullanılabilen chester koltuklar tercih edilmiştir. Giriş (sağ) bölümünde kurgulanan salaş hava, mekanın sol tarafında chester koltuğun konfor ve şıklığı ile dengelenmektedir.

Etiketler

Bir cevap yazın