Meksika’da Sosyal Konut

Meksika’da Sosyal Konut

Comunal: Taller de Arquitectura'nın ''Kırsal Konut'' denemelerinin ikincisi olan bu konut projesi, bambu panellerle kapatılan modüler bir strüktür öneriyor.

Projenin tasarımını üstlenen Comunal: Taller de Arquitectura anlatıyor:

2016 yılının Şubat ayında Ulusal Konut Komisyonu, federal devlet yardımı için işletme esaslarını yeniledi. Yeni düzenlemeler;  bambu, ahşap, kerpiç, saz, palmiye gibi geleneksel malzeme ve yapım sistemleri kullanarak kendi yapılarını inşa etmenin riskli olduğunu kabul etti ve federal fona erişimini engelledi. Bu sebeple, teknik eğitim sonrası tasarıma dahil olan Tepetzintan halkıyla birlikte inşa edilen ilk konut denemesi devlet desteğini kaybetti, bu da ev sahiplerinin kendi yapılarını inşa etmelerini zorlaştırdı.

Bu senaryoya dayanarak, komisyonun düzenlemelerine uymak için yerli bambuyu taşıyıcı eleman olarak kullanmaktan kaçınan ikinci bir konut denemesi yapılmasına karar verildi.

İkinci deneme, dev ahşap bambulardan yapılmış paneller temel alınarak üretilmiş prefabrike ve modüler yapım sistemi sunuyor. Yapım sistemi yalnızca üç eleman kullanıyor (2 kafes kiriş ve değişik formlarda paneller) ve bu prefabrike elemanlar taşıyıcı sistem tamamlandıktan sonra monte edilerek kısa bir sürede yapım bitirilmiş oluyor. Monte süresi yaklaşık 1 hafta sürüyor ve bu düşük bütçeli bir proje için oldukça önemli olan işçilik maliyetini düşürüyor.

Önceden hazırlanan bambu paneller, kahve çuvalı yapmada kullanılan bir tür yerel kumaş olan ‘’ixtle’’ ile kaplanıyor ve ince bir kat da harçla sıvanıyor. İlk başta temel strüktür yerleştiriliyor, sonrasında eko-lamine levha takılıyor. Son olarak ise, gıda ürünlerinde kullanılan alüminyum atıklarından elde edilen ve termal, akustik ve antibakteriyel fayda sağlayan ürün ile panel tamamlanıyor.

Köylülerin de işçiliğe katkı sağlayarak kendi evlerinin maliyetini düşürebileceği yerel malzemelere ek olarak, proje çevreye en uygun performansı da sergiliyor. Yağmur suyu toplama sistemi yanında, ıslak hacimlerin atık suyunun tekrar kullanımı ve biyosindiricilerle kanalizasyon suyu arıtımı yapıya dahil ediliyor. Ana biyoiklimsel stratejiler de bölgenin yüksek sıcaklık değerleriyle savaşmak için uygulanıyor.

Mekan açısından ev, insanlarının gelenek ve göreneklerine cevap veriyor. Örneğin evin ana ögesi olan sunağın bulunduğu ana holde, kahve ve mısır tanesi kurutma imkânı sağlanıyor. Mutfak, dumanı dışarı atmaya yarayan geçirimli bir karaktere sahip ve geleneksel ızgara tasarımı elden geçiriliyor.

İkinci konut denemesi Ulusal Konut Komisyonu tarafından, ‘’Birinci Ulusal Kırsal Konut Yarışması’’nda gümüş madalya ile ödüllendirildi ve federal devlet yardımı almaya hak kazandı. Ne var ki ekip, ilk denemenin olabilirliğini tartışmaya devam ediyor; çünkü inanıyorlar ki geleneksel yapım yöntemleri kamusal konut politikalarınca ülkelerinde kabul görmeli ve yerli insanların özgürlüğü, geleneksel mimarlığın değeri ve elle tutulamaz bilginin korunması desteklenmeli.

Etiketler

Bir cevap yazın