MEET Dijital Sanatlar Merkezi

MEET Dijital Sanatlar Merkezi

CRA-Carlo Ratti Associati ve Italo Rota tarafından Milan’da tasarlanan dijital kültür ve yaratıcı teknolojiler merkezi MEET, 31 Kasım’da açıldı.

Milan’ın Porta Venezia mahallesinde, erken 20’nci yüzyılda inşa edilmiş, 1990’larda İtalyan mimar Gae Aulenti tarafından genişletilen palazzo (köşk) yapısı, MEET projesi dahilinde Italo Rota ve CRA tarafından renove edildi.

Gerektiğinde gösteri/oditoryum gerektiğinde ise çalışma/atölye alanına dönüştürülebilen, 15 metre yüksekliğinde, çok işlevli merdiven kovası (dikey meydan), kafe, dijital yerleştirmeler için salondan oluşan proje toplam üç katta 1.500 metrekarelik bir alana yayılıyor.

Giderek dijitalleşen dünyada fiziksel mekanın ne olduğunu araştırmayı amaçlayan CRA özellikle, dijital dünyada eksik olan beklenmedik karşılaşmalara olanak sağlayan bir mimari amaçlamış. Bunun için, işlevlerin birbiri içine girdiği ve hatta projedeki her mekanın herhangi bir anda herhangi bir işleve sahip olabileceği bir mekan tasarlanmış. Bu idealin en net biçimde gözlemlenebildiği yer dikey meydan (merdiven kovası) olsa da, yatayda yer alan çeşitli odalara da yansıması sağlanmış. Parlak renkli, zigzaglar çizerek yükselen, asimetrik katlarda duraksayan dikey meydan, kelimenin her anlamıyla projenin merkezinde bulunuyor.

Tasarımcılar projenin her yerine dağılmış gelişmiş projeksiyon sistemleri ve ekranlar ile dijital teknolojileri fiziksel mekana entegre etmiş. Bu dağınıklık, MEET’in dijital arşivine mekan boyunca beklenmedik biçimlerde erişilebilmesine olanak sağlıyor. Mark Weiser tarafından öne sürülen, gelecekte teknolojinin hayatın arkaplanını tamamen istila edeceğini öne sürdüğü ubiquitous computing fikrinden ilham alan CRA mekanın kültür ve bilginin paylaşılabildiği bir ara yüze dönüşmesini amaçlıyor.

Etiketler

Bir cevap yazın