Mecidiyeköy Sanat ve İstanbul Kitapçısı

Meydan düzenlemesi kapsamında konsept eskizleri caps.office tarafından üretilen projenin, konsept geliştirme, uygulama projeleri ve uygulama danışmanlığı KAAT tarafından tamamlandı.

Tasarımcılar, projeyi anlatıyor:

Mecidiyeköy Meydanı on yıllardır trafik yoğunluğu, gürültü ve egzoz dumanına maruz kalması, toplu taşımaların düğüm noktası ve viyadük altında kalması gibi etkenler sebebiyle kent için son derece olumsuz bir yer olarak hafızalara yer etmiş durumdaydı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi kentin önemli meydanlarını yenileme ve çağdaşlaştırma projesi kapsamında Mecidiyeköy Meydanı’nı çağdaş dünyanın bir parçası yapan, sahip olduğu sorunları ortadan kaldıran ve kentli için yeni bir durak noktası, çağdaş sanatla beslenen bir kent parçası üretmek için harekete geçti.

8000 m²lik proje alanı düzenlemesi kapsamında alana iki adet akupunktur yapı önerilmiştir. Bunlardan bir tanesi insanların hareket güzergahı boyunca izleyebilecekleri, dileyenlerin içine girip sergiyi deneyimleyebilecekleri sanat yapısı diğeri ise yıllarca atıl kalmış meydanın ve çevresinin kültürel rejenerasyonunu gerçekleştirebilmek için bir kitapçı yapısıdır.

Yapılar süzülen birer saçak ve altına aldığı dünyanın tamamen ve kesintisiz şekilde dışarıdan algılanmasına imkan verecek şekilde tasarlanmıştır. Bir viyadük altında yoğun titreşime maruz kalması ve deprem bölgesinde olmasına rağmen, yapıda (highly advanced steel engineering and manufacturing) kullanılarak büyük açıklıklar ve konsollar oluşturulmuştur. Yapının 360 derecelik cam cephesi pivot cam kapılarla zenginleştirilmiş bu sayede meydandan yapıya ara sızıntılar sağlanmıştır.

Yapı, Ekim 2021 tarihinde tamamlanmış ve kullanıma açılmıştır.

Mecidiyeköy Meydanı

Etiketler

1 Yorum

Bir cevap yazın