Mass House

Mass House

MEF Üniversitesi Mimarlık Bölümü öğrencisi Irmak Yelok'un, ARC 202, Architectural Design IV kapsamında Gamze İşcan yürütücülüğünde hazırladığı Mass House projesi.

MEF Üniversitesi, Mimarlık 2.sınıf stüdyo dersi kapsamında, Gamze İşcan’ın yürütücülüğüyle Irmak Yelok tarafından gerçekleştirilen proje; Edirnekapı Sur çevresinde komün yaşama temasına odaklanmıştır. Verilen program üzerinden seçilen senaryolarla; Edirnekapı Surlarının tam karşısında, Hoca Çakır Caddesi üzerindeki arazide konumlanan Mass House adlı bu projede öncelik, ev sakinlerinin meslekleri ve düzenlenecek atölyeler aracılığıyla Edirnekapı halkıyla etkileşime geçmesi olmuştur. Arazinin paralel iki cephesi iki ayrı sokağa baktığı için ev pasaj görevi görmektedir.

Senaryolar ışığında çözülmesi gereken yeşil alanlar ve kamusal alanlar -1. Katta bir avlu ve avluyla birleşebilen esnek iki kapalı workshop alanı ve çatılarda açık bahçelerle; 3 ayrı ev ise girişte ortak dükkanlar ve bir sera balkondan oluşan yarı-özel mekanlar dışında birbirinden ayrı çözülmüştür.

Mass House’ta çevre binalarla olabilecek kontrastı önlemek amacıyla dış duvarlarda tamamen beton kullanılırken, iç mekanlarda ve görülebilir strüktüründe ahşap, oluklu metal ve çelik kirişler kullanılarak beton kullanımının azaltılması amaçlanmıştır. Açılan açıklıklar, balkonlar ve çatı bahçeleri ile betonun ağırlık hissini en aza indirmek projenin önemli noktalarından biri olmuştur. Aynı zamanda evin tamamında bulunan çeşitli beton dokuları ise ev sakinlerine ve misafirlere hem farklı deneyimler yaratmak hem de çeşitlilik hissini arttırmak için kullanılmıştır.

Etiketler

Bir cevap yazın