Marsk Kulesi (Marsk Tower)

Marsk Kulesi (Marsk Tower)

BIG - Bjarke Ingels Group tarafından tasarlanan 25 metre yüksekliğindeki Marsk Tower, Danimarka’nın popüler doğa turizmi odaklarından Wadden Denizi Tabiat Parkı’na inşa edildi.

Restoranlar, mini golf alanı, glamping çadırları, buz evi ve 126 araçlık karavan parkı kapasitesine sahip, 12 hektar alana sahip Marsk* Camp’in parçası olan proje dünyada son kalan büyük ölçekli gelgit-içi ekosistemlerden biri olan Wadden Denizi Tabiat Parkı’ndaki deniz, kumul, orman, çalılık ve yaban hayatının oluşturduğu zengin ekosistemleri gözler önüne seren bir deneyim ve odak yapısı.

Engelli erişimine uygun inşa edilen kulenin merkezinde, zemin kattan bir rampa ile ulaşılan asansör bulunuyor. Hafif tasarımı ve malzeme seçimi ile peyzajın bir parçası olması amaçlanan heykelimsi kulede Korten çelik kullanılarak üretilmiş.

Kule, ilk katında 4, son katında ise 18 kilometreye uzanan bir manzara sunuyor. Tepeye doğru genişleyerek tırmanan merdivenler, kulenin son katını oluşturan 110 metrekarelik terasa açılıyor. 18 kilometreye uzanan bir manzara sunan bu alandan Esbjerg kenti, Rømø ve Sylt adaları, Wadden Denizi ve en nihayetinde Kuzey Denizi görülebiliyor.

*Danca “bataklık/sulak alan” anlamına geliyor.

Etiketler

Bir cevap yazın