Mansiyon, Marsception 2018 Architecture Competition

Mansiyon, Marsception 2018 Architecture Competition

Mars'ta yaşamın ve yerleşimin kurgulanması üzerine VolumeZero'nun öğrenciler ve tüm tasarımcılar için açmış olduğu uluslararası mimari tasarım yarışmasında mansiyon ödülü kazanan proje.

İlk aşama: İlk İletişim

Burası, Ascraeus Mons’un kuzeydoğu kanadının bir parçası. Arazi, daireselden lineer ana hatlara kadar sayısız çöküş özelliğine sahiptir. Bu bölgenin, yönetilebilir sıcaklıkların, azot bakımından zengin jeolojinin ve ekvatoral lav tüplerinin derinliklerindeki önemli su rezervlerine erişimin optimum kombinasyonunu sağlayacağına inanıyoruz.

Sekonder Aşama: İstila ve Öz Yeterlilik

İnişten sonra, düğümler birçok ince kökleri gönderir ve birbirlerine bağlanır. Kökler istenilen ışık ve yer koşullarını aralarında büyürler. Gezegenlerin kızıl gökyüzü boyunca güneş ışığının emilimini optimize etmek için mavimsi ve kırmızımsı bir renk ortaya koyan Marslı alglerin özel bir türü geliştirilecektir. Bu dikey çiftlikler, yerleşimcilerin oksijen sağlayan ilk kolonisine derinlemesine ulaşacaklar.

Üçüncü aşama (Generation +): Kolonizasyon

Yerin üstünde, erişim ve dağıtım bölgeleri daha yoğun yerleşim alanlarını desteklemek ve radyasyondan korunmak amacıyla yeni yaşanabilir yapı formları oluşturmak için tasarlanmıştır. 50-80 yıl içinde, destekledikleri topluma bağlı olarak çeşitli büyüklüklerde dikey tarım yerleşimlerinin bir kümesini içereceğini öngörüyoruz. Temelleri ve uçlarında büyüyen algler ile yerleşimciler hem aşağıdan gelen sıcaklıktan hem de yukarıdaki algler tarafından üretilen oksijen ve besinlerden faydalanacaklardır.

Etiketler

Bir yanıt yazın