Maçka Oteli

1966 senesinde TC Emekli Sandığının açmış olduğu genel yarışma neticesinde önce avan proje hazırlanıyor. Arkasından da uygulama projeleri hazırlanarak inşaat tamamlanıyor ve yapı 1972 senesinde işletmeye açılıyor.

Mimar, Emlâk ve Eytam Caddeleri’nin kesiştiği kavşakta, her iki caddede konut bloklarına yaklaşan ve bitişen son derece inşai güçlükleri olan bir arsanın söz konusu olduğunu vurguluyor. Yapı üç bodrum ve yedi kattan oluşuyor. 5 yatak katında ikişer yataklı 184 oda var. Odaların % 90 ı stüdyo tipi. Kavşağa ve manzaraya balkonlu ve çeşitli çözümlerde bir araya getirilerek apartman dairesi olarak kullanılma olanağına sahip. Otelin bir kahvaltı salonu, iki özel ziyafet salonu, gece kulübü var. Bütün mahallerin klimatize edilmiş olduğu belirtiliyor. Uzun cephesi batıya bakan otelin yüzeyi güneşe karşı beton elemanlarla korunmaya çalışılmış, böylece klima sisteminin yükü azaltılıyor. Ayrıca genel hacimler arsanın verdiği imkânlar içinde güneşten kaçan düzene getiriliyor.

Tüm yapı alanı 12.933 m2. Yatak katlarının toplam alanı 6681 m2 olup, genel alanla oranı % 50 ye yaklaşmakta.

Yılmaz Sanlı’nın tasarımı olan otel 2002 yılında işletmeye kapatılarak yıkılmış. Müellifine hiçbir bilgi verilmeden yapılan bu yıkım Yılmaz Sanlı’yı vefatından önce çok üzmüş. Emekli Sandığı’na ve Mimarlar Odası’na yaptığı başvurular sonuçsuz kalmış. Mimarın 60’lı yıllarda konkur projelerinde yaygın olarak benimsediği yaklaşımı yansıtan bir yapı. Dışarıya taşınan yatay ve dikey strüktürel elemanların tekrarı ve temel geometrik biçimlerden oluşan yalın bir kompozisyon söz konusu. Parçalanan dış yüzeylerde süsleme, malzeme çeşitliliği yok ama güçlü kütle hareketleri var. Türkiye modern mimarlık tarihinde önemli bir yeri olan ve işletmeye açıldığı yıllarda Nişantaşı bölgesinin bir simgesi olma özelliğini taşıyan bu bina bugün yerini yeni bir otel yapısına bırakmış durumda.

Etiketler

Bir cevap yazın