Lycée Franco-Allemand

Lycée Franco-Allemand

Behnisch Architekten, Atelier 2A+ ortaklığında, Versay’a sınırı olan, Fransa’nın Buc isimli kentinin merkezindeki ağaçlık parka bir okul kampüsü tasarladı.

Bu proje enerji tüketimini azaltan ve çevresiyle uyumlu bir kampüs yaratma hedefiyle hayata geçirilmiş.

İki Uluslu Eğitim Konsepti

Atelier 2A+ ortaklığında tamamlanan projede hedef 1980’lerden kalma orta öğretim, ilköğretim ve liseyi kapsayan ve çift dilli eğitim veren Franco-German isimli bir okulun arazisini modernize etmek ve de mevcut eğitim kademelerini dışardan iyileştirmelerle birbirine bağlayarak kampüsün kimliğini güçlendirmek olmuş. Bu yaklaşım yaklaşık 1.000 öğrenci için çekici bir öğrenme mekanının yaratılması ile sonuçlanmış.

Mevcuttaki okulun kampüsü bugünün gerekliliklerine hitap etmemesi sebebiyle 2015’teki yerel otoritelerin okul kampüsünü genişletme ve yeniden yapılandırma için başlattığı uluslararası yarışmayı Atelier 2A+ ortaklığında Behnisch Architekten kazanmış.

Mevcuttaki ortaokulun bazı kısımları korunmuş ve 2 yeni yapı inşa edilmiş: kuzey taraftaki parkta bir pavyon olarak tasarlanan ilkokul ve güney taraftaki tüm kompozisyonu tamamlayan lise… Dolayısıyla, yeni okul kampüsü etrafındaki peyzaja verdiği sayısız referans ve net tavrıyla gerekli geliştirmeler sayesinde başarılmış.

Etiketler

Bir cevap yazın