Lookout Spike

Çek Cumhuriyeti'nin Tanvald kentinde 2020 yılında Mjölk architekti tarafından tasarlanan Lookout Spike, firmanın son 10 yılda tamamladığı beş gözlem kulesi serisinin bir parçası.

Lookout Spike, Malý Špičák’ın en üst kayalığında bulunuyor ve Desná ile Kamenice nehirlerinin birleştiği vadiye bakıyor. Eskiden Tanvald kızak yarışı pisti bu noktada başlıyormuş ve kendi döneminde önemli bir sportif aktivite noktasıymış. Yapı aynı zamanda, eskiden önemli bir kızak yarışı pisti olan Tanvald’ın kalıntıları ve hala belirgin olan rotası arasında bulunuyor. Kule bir bakıma, zamanlarını her saniye kısaltmak arzusuyla parlak kızaklarını dik dönüşlerde korkusuzca süren, dar tulumlar içindeki bölgesel kahramanlara da bir övgü görevi görüyor.

Tasarımın amacı, küçük ama farklı bir mimari yaratmak olmuş: Kayaya belli belirsiz dokunan, bir çiy damlası kadar narin ve anlaşılması zor bir yapı… Yapı, üç ince çelik ayağa ve çevredeki graniti, ağaçları, insanları ve gökyüzünü yansıtan parlak bir merkeze sahip. Bir merdivenle erişilebilen gözlem platformu, Tanvald ve çevredeki dağların manzarasını sunuyor. Merkezindeki kavisli yüzey de görüntüyü yansıtarak bozuyor; bozulan renkler ve yansımalar birbirine karışıyor.

Etiketler

Bir cevap yazın