London Roca Gallery

London Roca Gallery

2011'de Stirling Ödülü kazanan Zaha Hadid Architects'in son tasarımlarından biri olan Roca Galeri ünlü Chelsea limanı çevresindeki King's Road'da bulunuyor.

Dünya çapında tanınan bir banyo markası olan Roca, 2009 yılında marka ve markanın değerlerinin özünü yakalayan bir mekan oluşturması için Zaha Hadid Architects’i seçti.

Aynı zamanda da Barselona Roca Galeri, Madrid Roca Galeri ve Lizbon Roca Galeri’yi içeren serinin son ayağı durumunda. Galeriler her durumda uluslararası üne sahip ve evrensel tasarımları ile fark edilen, en gelişmiş interaktif teknolojileri kullanan, malzeme kullanımında yaratıcılığı olan yenilikçi ve kaliteli mimari stüdyolarla birlikte tasarlandı.

Londra Roca Galeri, Roca’nın yenilikçi tasarım ve sürdürülebilirlik anlayışını ifade eden hem görsel hem de merak uyandıran interaktifliği ile mimarisi ziyaretçilere benzersiz bir deneyim sunuyor. Hem mekanı oluşturmak hem de değişime ve yeniliğe uyum yeteneğini ifade etmek için oluşturulan kavram, suyun farklı biçimlerde ve hallerde bulunmasına dayandırıldı. Su, Galeri’nin tüm farklı yönlerini birbirine bağlarken mimari için de bir tema oluşturdu. Sergiler ve sergilerin etrafındaki alanlar su hareketi tarafından şekillendirildi. Su, değiştirilebilir bir alan yarattı.

Zaha Hadid Architects, Roca’nın yerleşmiş tarihi ve yenilikçilik kültürüyle kendi mekan deneyimini birleştirdi. Sabit bir galeri oluşturmak yerine Zaha Hadid, Roca için esnek bir mekan geliştirdi. Brüt beton ile bütünlüğü sağlanmış cephedeki güçlü malzeme mantığı ile bilikte, iç ve dış mekanlar birbirine karışıyor, böylece Galeri’nin ön kısmında cephe ile sürekli bir yüzey oluşturuyor ve tek bir kesintisiz mekan yaratılmış oluyor. 

Galeri, tek bir katta 1.100 m2‘lik bir alana yayılmış durumda. Işıklandırılmış su damlacıklarının kusursuz bir şekilde farklı alanları bağlayan sürekli mantığı, ana galerideki beyaz boşluğu şekillendiriyor. Parlayan ‘ayak’ dizisi, ana karşılama alanının hemen yanında bulunan araştırma, bilgi ve multi-medya oturma alanına uzanan ve spiral bir hareket ile tanımlanan merkezi alanın omurgasını oluşturuyor. 

Galeri’nin beyaz merkezi omurgasına karşıt olarak koyu gri beton malzeme cesur bir mekansal kavram olarak benzersiz bir sergi ortamı olarak öne çıkıyor. Esneklik sağlamak için galerinin işlevsel kararları aşınma özellikleri ile birleşiyor ve heykelsi biçimleri oluşturuyor. Beş ayrı banyo alanı içinde devam eden çeşitlilik ana Galeri’nin omurgası boyunca gelişiyor.

Roca’nın en sembolik ürünleriyle farklı mekanlarda karşılaşabilirsiniz. Ancak burada David Chipperfield, Jacques Herzog ve Pierre De Meuron, Ramón Benedito, Mariscal, Alvaro Siza, Belén ve Rafael Moneo, Schmidt & Lackner veya Marcello Cuttino gibi üst düzey uluslararası tasarımcılar tarafından yaratılan son Roca ürün ve koleksiyonları hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Galeri’deki en göz alıcı unsurlarından biri de seramik zemin. Sadece Roca’nın seramiklerinden oluşan zemin çarpıcı bir görsel efekt yaratmak için ayrı ayrı tasarlanmış ve imal edilmiş parçalar bir mozaik halinde yapıldı.

Etiketler

Bir cevap yazın