Limassol Cruise Gemisi Terminali

Limassol Cruise Gemisi Terminali

Kıbrıs’ın ilk, özel olarak cruise gemileri için yapılan terminali Limassol IrwinKritioti Architecture tarafından tasarlandı.

Endüstriyel bir kabuktan ibaret olan eski yapının yerine inşa edilen proje Güney Kıbrıs’ın liman kenti Limassol’de bulunuyor. Adaya uğrayan savaş gemileri, ticaret gemileri ve cruise gemilerine aynı anda hizmet eden büyük ve çok amaçlı endüstriyel bir liman bölgesinde bulunuyor.

Tasarımcılar terminalin bu karmaşık bağlamda çarpıcı bir görsellik hem yolcular için sakin ve dinlendirici bir mekan sunmasını amaçlamış. Çatıda kullanılan dalgalı titanyum çinko malzeme günün farklı saatlerinde farklı yansıyarak, yapıya dinamik bir görüntü katıyor. sahip terminal,

Yapı, geometrik ve sert biçimlere sahip endüstriyel çevrenin içinden, doğrusal ama yuvarlak hatlı çehresiyle ayrışıyor. İç mekanda kullanılan beyaz ahşap malzeme eski tersaneleri ve gemileri hatırlatırken aynı zamanda cephedeki koyu metal iskelet ile tezat oluşturuyor. Yapının giriş ve iniş/biniş alanları yönündeki lineer ancak saydam cephesi daha ziyaretçilere, liman bölgesinin daha önce görülmemiş manzaralarını sunuyor. Böylece, gümrük ve güvenlik standartları nedeniyle son derece kontrollü bir geçiş sahip, yılda yarım milyon yolcuya hizmet edecek olan terminal, en azından görsel olarak açık ve erişilebilir bir mimari sunuyor. Sezon dışı dönemde de etkin olacak biçimde tasarlanan yapı gelen yolcu bölümünde düğün, konferans ve sergi gibi farklı işlevlere de ev sahipliği yapabiliyor.

Etiketler

Bir cevap yazın