Len Lye Çağdaş Sanat Merkezi

2015'te tamamlanan müze deneysel sinema ve heykel işleriyle tanınan Yeni Zellanda'lı sanatçı Len Lye'nin işlerini ve arşivini sergiliyor.

Yeni Zellanda’nın Taranaki Bölgesi’nin New Plymouth şehrinde yapımı tamamlanan yeni Len Lye Müzesi, Govett-Brewster Sanat Merkezi’yle beraber çalışıyor. Yeni Zellanda’da açılan ilk sanatçı müzesi; Yeni Zellanda doğumlu, deneysel sinema ve kinetik heykel işleriyle tanınan sanatçı Len Lye’e(1901-1980) adanmış. Sanatçının işleri, fikirleri ve yazıları müzenin ana ilham kaynağı. Lye’nin megaronlara, Antik Yunan Tapınakları’na ve Polinezya Kültürü’ne olan ilgisi bina estetiğinin çıkış noktası oluşturmuş.

Müzenin cephesi Taranaki Bölgesi’nde üretilen çelikten imal edilmiş. “Tapınak” kütlesi kıvrılan yansıtıcı çelik yüzeyle tümüyle kaplanmış. Binanın dış yüzeyi her gün ve mevsim etrafına farklı yansımalar yapıyor, müzenin çevresinde inşa edilen, gelecek sene tamamlanması planlanan meydan ise işte bu değişen yansımaların meydanı olarak düşünülmüş.

Çelik kaplı kolonlu cephe, tiyatro perdesine de benzeyen sütunlu bir girişe dönüşürken üç asimetrik rampa ziyaretçileri Lye’nin en büyük işlerinin olduğu, Antik Yunan’da ‘pronaos’ olarak adlandırılan giriş holüne yönlendiriyor. Len Lye arşivi ise binanın diğer köşesindeki erişimi kısıtlı alanda Yunan Tapınakları’nda ‘adyton’ denilen bölgede yer alıyor. Polonezya kültüründen esinlenen ‘koru’ formundaki yapı sınırı ise ancak yukarıdan bakıldığında algılanabiliyor.

Müze bitişiğindeki Govett Brewster Sanat Merkezi’yle dairesel bir dolaşım sistemi sayesinde birleştirilmiş ve yapılar arasında dolaşım sürekliliği sağlanmış.

Yne Len Lye Müzesi heykelsi çelik dış yüzeyiyle ve mekânın içindeki ışık ve gölgenin hareketiyle Len Lye’e ve sanatına selam gönderiyor. Binanın formu ve barındırdığı işler ziyaretçilerine Lye’nin felsefesini, manasını ve ifadesini anlatıyor.

Etiketler

Bir cevap yazın