Las Caballerizas

Las Caballerizas

Las Caballerizas ismi İspanyolcada "at ahırları" anlamına geliyor. Proje, ismini işverenin çocukluğunu geçirdiği yerde hala ayakta duran ahırdan alıyor.

Mimarlık ofisi projeyi anlatıyor:

Las Caballerizas, eski ahırlardan dönüştürülen bir hafta sonu evi. Tasarıma başlarken hali hazırda var olan plan bir çıkış noktası sundu. Tasarım, inşa ve yeniden işlevlendirme süreci, projede çalışan herkesin binanın ruhuna katkı sağladığı bir zanaat işi oldu.

İşveren, tüm çocukları ve torunlarıyla hafta sonlarını geçirebileceği bir çiftlik talep etti. Çocukluğunu geçirdiği bu alanı yeniden kullanılır hale getirmek istiyordu. Özgün taş yapıyı restore ederek tutmak öncelik olarak belirlendi. Taş yapının yeni işlevler yüklense dahi özünü ve ruhunu koruması istendi.

Yapının, peyzajın baş rolde olduğu bir alana yerleşiyor olması dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta oldu. Çiftlik evinin yaşamı, peyzaj ve doğa ile nasıl entegre olabilirdi?

Zemin kattaki özgün malzemeye ve yerleşime saygı duyularak planın olduğu gibi korunmasına; alt kattaki mahallerin yatak odası, banyo ve oturma odası yapılmasına karar verildi. Merkezinde avlunun yer aldığı şema korundu.

Evin sosyal alanları, üst katta olup eğimli arazinin avantajından yararlanan metal strüktürlü pavyona yerleştirildi. Kilden yapılmış fırının yer aldığı taş zeminli teras; büyük bir mutfak, yemek alanı ve büyük pencerelerle dışarıya açılan bir galeriden ibaret olan pavyona entegre edildi.

Metal strüktür ve camdan oluşan bu yeni hacim, özgün taş yapının üzerine, iki farklı fonksiyonun ve yapım zamanının altını çizecek şekilde yerleşti. Geçmiş ve gelecek, çevre peyzajla ve ailenin üç jenerasyonuyla uyum içinde, aynı anda var oldu.

Etiketler

Bir cevap yazın