Lanka Eğitim Merkezi

Lanka Eğitim Merkezi

feat.collective tarafından tasarlanan, Sri Lanka’nın Parangiyamadut doğu bölgesinde bulunan toplum merkezi, 15. dönem Ağa Han Mimarlık Ödülü (2020-2022) kapsamında kısa listeye seçilen 20 projeden biri.

İç savaş ve 2004 yılındaki tsunami felaketi Sri Lanka’da göç ve yıkımlara yol açtı. Karışık etnik-dini kökenli işveren, her iki felaketten de kurtulmuş ve Alman bir çiftin yardımseverliği sayesinde çocuk psikoloğu olmuş. Eğitimi ve toplumlar arası uzlaşmayı teşvik etmek için kurduğu iki STK, etnik gruplar arası önyargıyı azaltmak için toplantılar, yetişkinler için zanaat eğitimi ve çocuklar için her yıl büyük bir spor, oyun ve müzik festivaline ev sahipliği yapan bu merkezin ortaya çıkmasına yardımcı olmuş.

Beş köşeli planın çevre duvarı içe ve dışa doğru kıvrılarak boş cepleri oluşturuyor. Depreme dayanıklı beton çerçevelerde yerel kil tuğladan yapılmış beş pavyon, merkezi bir kumlu alanın etrafındaki bir kaide üzerinde duruyor. Katlanabilir ahşap ön duvarlar, iç/dış mekan esnekliği öneriyor. Delikli dış duvarlar ve yüzer konsollu çatılar, pasif iklim kontrolü sağlıyor. Çatılar, bir “tribün” olarak ikiye katlanan derin basamaklı bir platformdan sarkıyor. Program, yerel köylüler ve Stuttgart Üniversitesi öğrencilerini içeren katılımcı bir süreçle geliştirilmiş.

Etiketler

Bir cevap yazın