La Cascada’da Ev

Córdoba şehrinin güney-batısında konumlanan müstakil ev doktor bir çift ve 3 çocuk için tasarlandı.

Mimarlar projeyi şu şekilde anlatıyor:

“Arsanın iki tane durumu vardı, biri arka bahçenin devamında bir golf sahası olmasıydı. Diğer yandan kuzey cephesi kış aylarında evin ısınmasını sağlayacak güneş ışığını alabilmesi için önemliydi. Bundan yola çıkarak, ev mümkün olacak en geniş cepheye sahip olan L şeklinde tasarlandı.

Yapının programı iki seviyede geliştirildi. Zemin kotunun ön tarafında iki araçlık bir park yeri ve bina ana girişi yer alıyor. Bu ikisi için aynı malzemede kapılar kullanılarak dil birliği sağlanıyor. Giriş holü iki kat yüksekliğinde bir hacmi kaplıyor ve merdivenlerin görkemini destekliyor. Oturma odası, yemek odası, mutfak doğrusal bir şekilde yerleştiriliyor ve arka bahçenin manzarasından yararlanıyor. Üst kottaki mahrem alan benzer bir mantıkla kuruluyor.

Projenin biçime dair araştırmasının özü sentezlemeye dayanıyor. Az sayıda malzeme estetik ve işlevsel olarak birleştiriliyor. Zemin katta betonarme ve taş kaplama ile dayanıklı ve sağlam bir görüntüde, üst katta ise basit bir şekilde desteklenen beyaz ve sade bir hacimde karar kılındı.”

Etiketler

Bir cevap yazın