La Bona Nit

La Bona Nit

Arjantin'den bir iç mekan tasarımı.

Hoş, sıcak ve basit bir mekan… İşveren, Córdoba şehrinin merkezinde, müşterilerin evlerinde gibi hissedeceği yeni bir gastronomi noktası tasarlanmasını istedi. Mutfağın içindeki en önemli eleman, neredeyse menüdeki bütün yemeklerin pişirildiği, kilden inşa edilen fırın oldu.

Geometrik çerçeve, yokluğu durumunda serbest bir alan olacak mekanı sınırlandırarak bir çeşit “içeri” yaratıyor. Strüktür kırma çatıyı taklit ederek ev imgesini güçlendiriyor.

Malzemeler arasında ahşap ön plana çıkıyor: kirişler, çıtalar ve kesiti alınmış tomruklar. Yarı sert ve mukavemeti yüksek Zotia strüktürün genelinde kullanıldı. Çok damarlı bir ağaç olmayan Zotia homojen ve estetik bir görüntü sağladı. Kullanılan diğer ağaç türü olan Okaliptüs mutfağın olduğu duvarı kaplamak için diskler halinde kesilerek uygulandı.

Yukarıda bahsedilen ahşap uygulama ve kilden fırın, mekanın gastronomik olarak yaptığı önerinin özünü hayata geçirdi ve odun ateşinin öneminin altını çizdi.

Tasarım yumuşak ve ortama yayılan bir ışıklandırma önerisiyle tamamlandı. Strüktür üzerine 70 ampul şeritler halinde asıldı.

İşlevsel bir noktadan bakacak olursak, tasarım yaklaşımı basit ve sade tutuldu: masa ve sandalyelerin olduğu ana mekan, bu mekanla ilişkilenen mutfak ve geride, kokteyl barına yakın diğer oturma gurupları yer aldı.

Etiketler

Bir cevap yazın