Kule Ev

Kule Ev

Teksas'ta Travis Gölü kıyısında yer alan eski bir kulübe, ahşaptan yapılma yeni bir kule ile bir araya getirilerek modern bir yazlığa dönüştürüldü.

Andersson Wise Architects, projeyi anlatıyor:

Travis Gölü etrafında konumlanmış, 1930’lu yıllardan kalma kireç taşından kulübeler, öncelikli olarak yaz aylarında kullanılırdı. Bu kulübelerden biri, suya doğru inen bir yamacın üzerinde, meşe ve sedir ağaçlarının gölgesinde yer alıyordu. Kulübede büyük bir oda, küçük bir yatak odası, bir mutfak ve suya bakan bir sundurma bulunuyordu.

Müşterilerimiz, banyolu iki adet ilave yatak odası ve büyük grupların toplanabilmesi için bir oturma alanı talep ettiler. Biz ise yeni yatak odası bölümlerini ayrı bir kulede konumlandırmayı seçtik. İki küçük yatak odası, birinci ve ikinci katları dolduruyor. Hemen üstteki teras katı, gölün ve ileride yükselen tepelerin panoramik bir manzarasını sunuyor. Yerden yaklaşık dokuz metre yükseklikte bulunan bu terasın çatısı sayesinde, en sıcak yaz günlerinde bile gölden gelen esintilerin tadını çıkarmak mümkün.

Proje ardından orijinal taş kulübe, ormanın içinden Teksas semalarına yükselen, ahşaptan yapılma dikey bir kule ile bütünleştirilmiş oldu. Yer seviyesinde iken sık ağaçlar arasından insan gözünün zor seçebildiği göl, kuleden rahatlıkla izlenebilir hale geldi.

Etiketler

Bir cevap yazın