KRONA Bilgi ve Kültür Merkezi

KRONA Bilgi ve Kültür Merkezi

Mecanoo Architecten tasarımı kültür merkezi pek çok farklı kullanıcı profilinin ihtiyacını, ortak kullanım alanları üzerinden, tek bir yapıda karşılıyor. Esnek alan kullanımı ve fonksiyonların kamusallıkla kurduğu geçirgen ilişkiler bunu olanaklı kılıyor.

Mecanoo Architecten 2015’te tamamlanan yapılarını anlatıyor:

Sinerji:

KRONA Bilgi ve Kültür Merkezi, Kongsberg’in kültür enstitülerinin gelişmesi ve çeşitli gruplar ile farklı disiplinler arası etkileşimin canlanması için çalışıyor. İçinde pek çok fonksiyonu barındıran KRONA’da Buskerud University College ve Tinius Olsen Technical Vocational College’in eğitim ve teknik laboratuarları bulunuyor. Merkezde; halk kütüphanesi, sinemalar, belediye ofisleri ve oditoryum da yer alıyor. Yapının fonksiyonları, kullanım esnekliğini arttıracak ve yapının programının fazlalıklarından kurtaracak şekilde, merkezi bir boşluğun çevresinde organize ediliyor. Ustaca uygulanan peyzaj ve stratejik olarak yerleştirilmiş erişim noktaları ziyaretçilerin içgüdüsel olarak merkeze çekilmelerini sağlıyor. İç mekanlar boyunca, kamusal fonksiyonlarla kurulan güçlü görsel ilişki merkezin canlılığını arttırıyor.

Bağlam:

Kongsberg’in en tanınan bölelerinden birinde, Norveç’in en eski üniversite binasının yanında yer alan, Mecanoo’nun tasarladığı yapı tarihi bağlamına duyarlı bir bina. Bina arazinin koşullarına ve olanaklarına göre şekilleniyor. Prefabrik elemanlara ve jeotermal enerjinin kullanımına ek olarak merkezde yerel kaynaklı malzemeler kullanılıyor. Cephede kullanılan işlenmemiş ahşap elemanlar yerel mimariye göndermede bulunuyor ve iç mekanın ahşap, beton ve gün ışığını yansıtan gümüş detaylarıyla tezat oluşturuyor. Bina, parka bakan cephede, dış mekan performansları için çıkma yapıyor. Ayrıca binanın hemen aşağısındaki Hasebergtjerndalen Parkı’nda şekillenen amfitiyatro da aynı görevi görüyor. Binanın merkezindeki halk ve üniversite kütüphaneleri bina hacminden kesilmiş, klise meydanının devamı olan kamusal alanın parçası haline gelmiş gibi görünüyor. Yapıyı çevreleyen açık alanın taş zemin kaplaması içeride devam ederek kamusal alanla olan maddi devamlılığı güçlendiriyor.

Esneklik:

KRONA Bilgi ve Kültür Merkezi oldukça esnek bir yapı. Universite kantini akşamları kafeye dönüşüyor, halk kütüphanesi tiyatro fuayesi olarak kullanılıyor ve sanat galerisi film merkezinin kullandığı bir bar halini alıyor. Binanın konsepti, parçaları ve formuyla adapte olabiliyor. Paylaşılan programında, merkezi bir konumda; derslere, buluşmalara, performanslara, resersiyonlara ve konserlere ev sahipliği yapan bir dizi büyük toplantı odası bulunuyor. Binanın kalbindeki oditoryum farklı konfigürasyonlar için donanımlı. Bu eğlence mekanları mümkün olabildiğince açık ve esnek olmak, bir yandan da hareketli bir sosyal atmosfer yaratmak için Kongsberg’in tarihi bağlamıyla ilişkili olarak tasarlanmış

Etiketler

Bir cevap yazın