Kraliyet Opera Evi Yenileme Projesi

Kraliyet Opera Evi Yenileme Projesi

Londra'daki tarihi Kraliyet Opera Evi, "Open Up" projesi kapsamında yenilendi ve 21. yüzyıla uyum sağlayan mekanlarıyla davetkar, çok yönlü ve kapsayıcı bir kültür merkezi halini aldı.

1732 yılında kurulan Kraliyet Opera Evi, Londra merkezinde Covent Garden Meydanı ve Bow Street’de konumlanıyor. Eskiden orada bulunan tiyatronun ismine atıfla kullanılan ismi  “Covent Garden Tiyatrosu” ile de anılıyor.

Tarihi opera binasının içinde bulunduğu yüzyıla uyum sağlaması ve halkın aktif olarak kullanabildiği bir sanat merkezi haline gelebilmesi için Mimar Stanton Williams ve ekibi tarafından yapılan tasarımla yapı dönüştürüldü. Mimar Stanton Williams ağırlıklı olarak Amerikan siyah ceviz ağacı, Crema Marfil mermeri, pirinç ve cilalanmış sıvayı içeren belirli, geleneksel bir malzeme paleti kullanarak zarif ve çağdaş mekanlar yarattı.

“Open Up” projesi kapsamında yapılan dönüşümün temel hedefleri binanın geçirgenliğini ve görünürlüğünü arttırmak ve bununla birlikte, Kraliyet Operası’nın çevresel stratejisini katkıda bulunurken, kamu katılımını arttırmaktı.

2014’te başlayan ve Eylül 2018’de kapılarını açan Kraliyet Opera Evi’nin yenilendiği “Open Up” projesi şunları içeriyor:

Yeniden Tasarlanan Bow Street girişi:

Çok sevilen Floral Hall alt kotundaki katı tabanın yerini almak için zemin kat seviyesinde dışarıya çıkıntı yapan camlı bir pavilyon tasarlandı. Bu tasarım ile sokak kotundaki insanların gözünden açık ve okunabilir bir mekan yaratıldı.

Yeniden Tasarlanan Covent Garden Piazza girişi:

Stand Williams daha önceden göz ardı edilen girişi saydam bir döner kapı ile güçlendirdi. Dijital ekranlarla birleştirilmiş bu görsel geçirgenlik artışı, daha fazla insanın, piazza sütünlarından gelişmiş antre alanına ulaşmasını teşvik etmek için tasarlandı.

Yeni Fuaiye Alanları:

Yeniden tasarlanan Bow Street ve Piazza girişleri, zemin kattan aşağıya doğru genişletilmiş bir fuaye ile Linbury Tiyatrosu için alt zeminde oluşturulan fuayeye bağlanmıştır. Bu fuayeler çift yükseklikte kotlandırılmıştır ve oluşan alan doğaçlama performanslar için kullanılabilecek bir boşluk oluşturur.Stanton Williams, gişenin nasıl çalıştığını düşünerek vestiyer ve kadın tuvaletlerini bina içinde yeniden dağıttı ve bu şekilde fuaye alanında önemli bir artış sağladı.Geliştirilmiş fuaye tesisleri arasında Drinkall Dean tarafından tasarlanan daha geniş bir dükkan ve yeni bir kafe de yer alıyor. Ana merdivenin yer değiştirmesi ile gün boyunca üst katların daha fazla kamu kullanımına imkan veriliyor.

Yeni Linbury Tiyatrosu:

Mevcut stüdyo tiyatrosunun yerini alan tiyatro 400 kişilik bir oditoryumun mahremiyetini korurken ziyaretçilere daha fazla konfor, erişilebilirlik ve teknik performans sunuyor. Amerikan siyah ceviz ağacından yapılmış son derece modern döşemeli, son teknoloji ürünü tesis, ayarlanabilir oturma konfigürasyonları ve elektroakustik teknolojisi ile donatılmıştır.Yeni tiyatro hem Royal Ballet hem de Royal Opera şirketleri tarafından deneysel bir alan olarak kullanılmasının yanı sıra Aralık 2018’den itibaren ana eve ek olarak halka açık performanslara da açık olacak.

Yenilenmiş Amfitiyatro ve Terası:

Üst katta, Stanton Williams, Amfitiyatro fuayesini açmış ve Studio Linse tarafından tasarlanan ve sadece performans tutkunlarından ziyade halka açık olacak yeni bir bar ve 230 kapaklı restoran tanıttı. Amfitiyatro Teras, tüm yıl boyunca kullanılabilen yeni bir cam konservatuar oluşturmak için kısmen yeni sürgülü cam ve çatı lambaları ile kapatılmıştır. Piazza manzarasına sahip teras etkileyici bir atmosfer sunuyor.

Projenin 3 yıl süren uygulamasında bazı zorluklar yaşanmıştır.Bina müdahaleler sırasında kullanım durumunda olduğu için lojistik açıdan yaşanan karmaşıklıklar projenin en büyük zorluklarından biri olmuştur.Ayrıca Kraliyet Opera Evi’nin çevresi yerleşim yeri olduğundan oradaki konutların rahatsızlık duymaması için projeye süre kısıtlaması da getirilmiştir.Tüm bunlar sonucunda tamamlanan bina Eylül 2018’de açılışını yaptı.İlk defa, Opera Binası her gün saat 10’dan itibaren açık olacak, ziyaretçileri yeni kafe, restoran, mağaza ve gün boyunca sunulan etkinliklere davet edecek.

Etiketler

Bir cevap yazın