Konsina Ofis

Konsina’nın Trump Towers'da bulunan yeni ofisinin iç mekan tasarım ve uygulamasını gerçekleştiren A4 Mimarlık projeyi anlatıyor:

Konsina, Türkiye ilaç sanayine 2013 yılında girmiş, yeni ve genç bir firma olarak, ilk ofisini İstanbul Trump Towers’da açtı. 230 m2 lik bu butik ofis mekanı, firmanın kurumsal kimliğinin temellerinin oturmasında önemli bir rol üstlenmektedir. Adört Mimarlık, bu dinamik ve genç ekibin yeni çalışma mekanlarını tasarlarken, firma kimliğinden izler taşıyan temel mimari öğeleri iç mekanda oldukça sade bir kurguyla buluşturmayı hedeflemiştir.Adört Mimarlık ekibi, güncel mimarlık dinamiklerinin, arz-talep dengeleri üzerine kurgulandığı bu dönemde, bir iç mekan tasarlanırken, bunu üretim parametlerinden soyutlamanın mümkün olmadığına dikkat çekmektedir.

Konsina’nın yeni ofisi, ölçeğinden de faydalanılarak, bu parametlerin ahenkli bir şekilde içiçe geçtiği; mimari ve üretimin en yalın halini yansıtan şiirsel bir mekan olarak ele alınmıştır.Mekan en saf haliyle yanında yürüdüğümüz duvardır. Başımızın üzerinde uçan tavandır. Ayak bastığımız yerdir. Bu projede mekan bir bütün olarak görülmek istenmiştir. Bu bütünlüğü kurgularken geometrinin en basit mekansal elemanı; çizgi kullanılmıştır. Duvarlar yer yer çizgilere indirgenmiş, bu çizgiler mekansal sürekliliği koruyacak şekilde tavanı da kurgulamıştır. Çizgi, mekansal devamlılığı vurgulamayı hedeflerken; işlevsel olarak ayrışan mekanlarda dahi kesintiye uğramamakta, şeffaf ayırıcıların içerisinden, kente taşacakcasına akıp gitmektedir.Firmanın kurumsal kimliği ise detaylarda gizlidir. Mekanı kurgulayan her bir elemanın detay çözümü, firmanın kurumsal kimliğini yansıtacak şekilde düşünülmüştür. Konsina’nın çalışma sahası olan sağlık sektörü; aydınlık, devamlı ve net mekanlar yaratma fikrini doğuran en önemli etken olmuştur. Sonuç olarak, çalışanları için; mekan deneyimi açısından keyifli, kurum için; kimliğini yansıtan, dahil olduğu sektörün içinden konuşan bir mekan ortaya çıkmıştır.

Etiketler

Bir yanıt yazın